CDN üstüne beyin fırtınası
p4p4z
Mesaj tarihi: 28.05.2015 02:48:59
İyi sabahlar IMT ailesi. İlk önce cdn nedir ona değineceğim sonra asıl soruma geçeceğim.CDN uzun uzun makale yazmıyacağım bir siteden alıp buraya koyacağım.Daha sonrada soruma geçeyim. [quote=p4p4z]Internet dünyasının hızla genişlemesi neticesinde web siteleri vazgeçilmez oldular. Neredeyse köşe başımızdaki elektrikçinin bile bir web sitesi var artık. Hal böyle olunca web sitenizin kullanışlılığı kadar hızı da önemli oldu. 10 saniyede açılan bir web sitesini kim ziyaret eder ki? Hal böyleyken CDN (Content Delivery Network) denen bir kavram da gündemimize dahil oldu. Nedir bu CDN? Web sitelerinin hemen hepsinde resim, fotoğraf, video gibi statik içerikler var. Bu statik içerikler dosya boyutları fazla olduğu için sitelerin yüklenme süresini uzatan en önemli elemanlar. Her biri 10 KB olan 10 tane fotoğraf koyduğunuz bir web sayfası en az 100 KB’lık bir trafik gerektiriyor. Web sitenize giren kullanıcı coğrafi olarak web sitenizin barındırıldığı sunucudan ne kadar uzaksa süre o kadar uzuyor. İşte CDN’ler burada devreye giriyor. CDN hizmeti veren kurumların coğrafi olarak çeşitli yerlerde sunucuları var ve eğer bu hizmeti kullanırsanız statik dosyalarınız (fotoğraf, video vs) sitenizi ziyaret eden kişiye en yakın lokasyona kopyalanarak sonraki istekler doğrudan o daha yakın lokasyondan karşılanıyor. Böylece o lokasyona yakın bölgede web sayfanızı ziyaret edenler çok daha iyi sürelerde içeriğinizi görebiliyorlar. Özetle CDN, statik dosyalarınızı ziyaretçinize en yakın lokasyona kopyalayarak sonraki ziyaretleri çok daha yakın yerlerden servis ediyor.[/quote] CDN tanımı yukarda bir siteden alıntıdır.Genelliklede herkes bu açıklamayı yapar zaten. Bilindiği üzere amazon google gibi şirketlerin CDN yapısı bulunmakta.Bu yapılar takribi hesaplı GB veya PB (PetaByte) ile oluyor.Bunun haricinde google drive servisinide CDN mantığında kullanmak mümkün.Peki Yandex Disk servisinide bu mantıkta kullanabilirmiyiz.İnternette biraz araştırdım bu mümkün gibi duruyor.Bir yabancı Rus arkadaş WordPress için böyle bir eklenti yazmış.Peki bu sizce nekadar sağlıklı olur.Kullanmak bu şekilde iyimidir ? Kötümüdür ?

Heav
Mesaj tarihi: 28.05.2015 03:28:38
Yandex yavaştan Türkiye'deki pazarını sonlandırmaya başladığı için aslında pek akıl karı değil gibi duruyor. Ufak bir sorunda destek almak neredeyse imkansız hale gelecek. Ayrıca diğer firmalara göre Yandex daha katı kurallar uyguluyor her konuda misal fazla soru sorarsanız hesabınızı bile kapatabiliyor. Bana soracak olursan farklı cdn servislerine yönel derim.

p4p4z
Mesaj tarihi: 28.05.2015 03:53:07
Evet az önce dediğini okudum heav hoca.Dış kaynaktan çalışan (Freelancer) 750 yakın kişi işten çıkarılmış ancak Türkiyedeki pazar payında küçülme gibi bir habere rastlamadım.Yinede diğer cloud yapıdaki disk yöntemlerinede değinirsen sevinirim.

MecTruy
Mesaj tarihi: 28.05.2015 13:15:51
yandex tr den vazmıgeçti ?

p4p4z
Mesaj tarihi: 28.05.2015 13:28:54
freeluncar calisan 750 kisi isten cikarilmis ancak pazar payi konusunda bir aciklama yok aco

Merdonline
Mesaj tarihi: 29.05.2015 23:28:03
eklentinin adı nedir wp için

p4p4z
Mesaj tarihi: 29.05.2015 23:52:08
@m4xos hazırcı olma :) araştır. Her işin temeli derin ve saatlerce üşenmeden beyin yorarak araştırmadır.Bilgi araştırmadan geçer :))

Merdonline
Mesaj tarihi: 30.05.2015 02:35:08
bahsi geçen şu işse boşuna ümitlenmeyin diye demiş idim. https://wordpress.org/plugins/wp-yadisk-files/

Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır. Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir. Bu tür konuları spyhackerz [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır. Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to spyhackerz [at] gmail.com Her türlü telif hakkı içerdiğini düşündüğünüz konu url adresini mail adreslerimize gönderebilirsiniz ! ivedilikle işlem yapılacaktır. ( En erken 2 saat içinde En geç 3 gün içinde ) iletişim mailleri: spyhackerz@gmail.com

Hack forum