Neler yeni

Çin ve Uygur türkleri konusu (1 Viewer)

MecTruy 

Yaşlı Kurt
1111xx
Credits
29,239
Birşey dikkatimi çekti.

Çin halk cumhuriyetine bağlı özerk Doğu Türkistanda yaşayan uygur türklerine karşı insanlık suçu işlendiğini hepimiz biliyoruz, yardım edemiyoruz çünkü coğrafi koşullar buna zaten müsade etmiyorda, sınırımızda olsaydılar işler tabiki değişirdi , lakin şöyle bir bakalım Türkistan sınırında hangi ülkeler var ?

turkistan-asya.jpg

Kazakistan , Kırgızistan , hatta Özbekistan'da sayılır, ayrıca zorla Türk ilan etmeye çalıştığımız Moğolistan dahil vede Nükleer güç olan pakistan. Daha sınır komşusu çokta ben yine hani Türk-islam ekseninde olan ülkeleri seçtim.
Bu kadar saydığım ülkenin Doğu Türkistana yardım eli uzatmayışı hiç tepki çekmiyor konuşulmuyor bile (!) ama uzak olan hatta okadar uzakki gösterdiğim haritada görünmüyoruz bile Türkiye sanki bu durumdan sorumluymuş gibi her sene muhalefetin hükümeti adeta sıkıştırma çabasının piyonu haline geliyor bu durum ! Allah için mantıklımı bu durum.

Türkiyenin çine savaş açmasımı isteniyor ? nedir bu gerizekalılık allah aşkına Zaaa: tamam gariban babası ülkeyiz, mülteciler geliyor hoş beş yapıyoruz ama kıtalar ötesi bir bölgeye müdahale etme şansımız asla yok, tek yapılacak şey Çin ile arayı daha fazla düzeltip uygur Türklerine karşı sert tutumlarını kırmalarını sağlamaktır, yani en fazla yapabileceğimiz şey budur.

Bakın uluslar arası ilişkiler bildiğiniz kadar basit birşey değildir, ben orda burda görüyorum sosyal mecralarda insanlar yazıyor hep Müslüman Türk uygurlara neden yardım yok neden ses çıkarmıyoruz vs hepsinin profiline bir giriyorum ve hiçte öyle Müslümanlığı ve Türklüğü düşünecek tipler değiller, ne yazıkki Uygur Türkü kardeşlerimizde bilmeliki yardım ediyormuş gibi görünen kitlenin %90'ı samimiyetsiz ve gündem odaklı konuşmaktan başka bir amacı olmayanlar.

Hayal kurmaya gerek yok, biz Amerika değiliz ve Çine mühlet verip bak uygur bölgesinden çekil yoksa gafana yersin balistikleri , veya çin yakınlarına bikaç nükleer kapasiteli uçak gemisi felanda gönderebilecek bir ülke değiliz, inşallah o kudrete erişiriz ancak şuanda durum bu.

Çin - Uygur sorunu sadece diyolog ile çözülür, diplomasi ile çözülür ! tek yapılması gereken Çin ile diplomatik iletişimi arttırmak.

SHuTTeRLooK

Forumun en eski üyelerinden :)
stad
cracker
Credits
424
Şimdi abi bu konuda sana katılıyorum
Türkiye kendisinden baska her ülkeye yardım ediyor.
Fakat doğu türkistan cok ayrı bisey
Dünyadan saklanan deepwepte gezen videolar var baya kötü seyler yasanıyor
Diğer ülkeler ambargo korkusundan pek desteklemiyor

Mavi Bayrak

Kanlı yasanın adı insana zulüm!!!
ye152
Credits
0
Şimdi abi bu konuda sana katılıyorum
Türkiye kendisinden baska her ülkeye yardım ediyor.
Fakat doğu türkistan cok ayrı bisey
Dünyadan saklanan deepwepte gezen videolar var baya kötü seyler yasanıyor
Diğer ülkeler ambargo korkusundan pek desteklemiyor
Doğutürk istana hiçbir dünya yardım etmeyecek çünkü hepsi siyasi bir oyun uygurlara tüm dünya yardım edeceğiz diye imza attı ama türkiye imza atmadı neden diye sordunmu hiç?

Z3DX 

Forum Efsanesi
onursal
pentester
Credits
40
Doğutürk istana hiçbir dünya yardım etmeyecek çünkü hepsi siyasi bir oyun uygurlara tüm dünya yardım edeceğiz diye imza attı ama türkiye imza atmadı neden diye sordunmu hiç?
Evet anlıyorum sizi haklısınız ancak. O imza atan ülkelerin çin ile ilişkisine bakın gelin birde atmayanlara. atmayanlar hala yeni yeni gelişmekte olan (türkiye dahil) ülkeler ve ticaretini çin e bağlayanlar. Çin in bize ambargo uygualaması ülkenin ekonomisini fazlasıyla sarsacaktır. Evet ayakta durur mu şu anki gibi durur. Ülkede üzerine çin menşei si olmayan ürün yok ken. İktidar buna imza atmayı göze alamaz. Almamalı da. Ekonomik olarak amerika parmağını kaldırsa dolar yükselirken. Haliyle türkiye hükümeti bu süreçte çin in üzerine giderse fazlasıyla sorunu başta biz yaşayacağız ki, kimse bunu az önce de dediğim gibi göze falan alamaz. Evet mec abi sonuna kadar haklı ki, onlarca türk ülkesi varken bizim gidip uygur türkleri meselesinde ısrarcı olmamız uluslarlarası ilişkileri yıpratır.

Ayrıca ben ne Çin'i destekliyorum nede gelip burada İktidarı övüyorum. Sadece biraz mantıklı düşünün. Evet Uygur türklerine çin tarafından büyük bir zulüm ve işkence uygulanıyor ki asla aynı soyumuzdan ve aynı kanı taşıdığım insanların böyle durumlara düşmesini asla istemem aksine elimden geleni yapmak isterim. Ancak birşey yapılacak ise sürekli bu mesele ısıtılıp ısıtılıp önümüze sürülmemeli. Elinden birçok şey gelebilecek onlarca ülke varken ülke siyasetinde daha önemli konular konuşulması gerekirken. Uygur türklerine yaptığımız yardım(vatandaşlık hakkı vb.) unsurlar göz ardı edilmeden birşey yapacak ülke varsa o ülke türkiye değil.

Kesin ve net şekilde söylüyorum. Mec abinin dediği gibi sınırımız yok. birçok anlamda dışa bağımlıyız. ve bunların üstüne gelip de türkiye neden yardım yapmıyor veya birşeyler yapmıyor demesin. Afrika ülkeleri dahil birçok ülkeye yardım ediyoruz evet ediyoruz ama fakir babası bir ülke iken daha da aşağı düşemeyiz. O yüzden ısıtıp ısıtıp sunmayın. Bireysel olarak gidip çin e baş kaldıracak değilsiniz ki zaten yapamazsınız. yani geçin bunları kısaca. kendi düşüncelerim. eleştiri olmasın lütfen.

Mavi Bayrak

ye152
Credits
0
Evet anlıyorum sizi haklısınız ancak. O imza atan ülkelerin çin ile ilişkisine bakın gelin birde atmayanlara. atmayanlar hala yeni yeni gelişmekte olan (türkiye dahil) ülkeler ve ticaretini çin e bağlayanlar. Çin in bize ambargo uygualaması ülkenin ekonomisini fazlasıyla sarsacaktır. Evet ayakta durur mu şu anki gibi durur. Ülkede üzerine çin menşei si olmayan ürün yok ken. İktidar buna imza atmayı göze alamaz. Almamalı da. Ekonomik olarak amerika parmağını kaldırsa dolar yükselirken. Haliyle türkiye hükümeti bu süreçte çin in üzerine giderse fazlasıyla sorunu başta biz yaşayacağız ki, kimse bunu az önce de dediğim gibi göze falan alamaz. Evet mec abi sonuna kadar haklı ki, onlarca türk ülkesi varken bizim gidip uygur türkleri meselesinde ısrarcı olmamız uluslarlarası ilişkileri yıpratır.

Ayrıca ben ne Çin'i destekliyorum nede gelip burada İktidarı övüyorum. Sadece biraz mantıklı düşünün. Evet Uygur türklerine çin tarafından büyük bir zulüm ve işkence uygulanıyor ki asla aynı soyumuzdan ve aynı kanı taşıdığım insanların böyle durumlara düşmesini asla istemem aksine elimden geleni yapmak isterim. Ancak birşey yapılacak ise sürekli bu mesele ısıtılıp ısıtılıp önümüze sürülmemeli. Elinden birçok şey gelebilecek onlarca ülke varken ülke siyasetinde daha önemli konular konuşulması gerekirken. Uygur türklerine yaptığımız yardım(vatandaşlık hakkı vb.) unsurlar göz ardı edilmeden birşey yapacak ülke varsa o ülke türkiye değil.

Kesin ve net şekilde söylüyorum. Mec abinin dediği gibi sınırımız yok. birçok anlamda dışa bağımlıyız. ve bunların üstüne gelip de türkiye neden yardım yapmıyor veya birşeyler yapmıyor demesin. Afrika ülkeleri dahil birçok ülkeye yardım ediyoruz evet ediyoruz ama fakir babası bir ülke iken daha da aşağı düşemeyiz. O yüzden ısıtıp ısıtıp sunmayın. Bireysel olarak gidip çin e baş kaldıracak değilsiniz ki zaten yapamazsınız. yani geçin bunları kısaca. kendi düşüncelerim. eleştiri olmasın lütfen.
Peki eleştirme yok ancak o imza Doğutürkistana destek çinle bağlantıyı kesmek içindi??

Mavi Bayrak

ye152
Credits
0

ve sana şunu söylemeliyim tartışmıyorum ama hiçbir uygur türklerine vatandaşlık verilmedi ??
Ve sana

Credits
1,445
kimse çine bu konuda ciddi bir tavır koyamaz çoğu ülke ithalatının yarısından fazlasını çinden yapmakta çin adeta dünyanın ticaret merkezi konumunda bu süreçte kalkıp biz veya diğer türki cumhuriyetler ağzını dahi açarsa çinin yaptırımları çok ağır olur türkiye böyle birşey yaprsa tümden hapı yutar zaten amerikayla aramız gergin rusya ilede öyle askerimizi vurdular sonuçta birde çinde katılırsa gerisini düşünmek bile istemiyorum ordaki kardeşlerimize yardım etmeye cürret edersek o eli keserler üzülen bizler oluruz

D4RİUS 

THE NOXUS CONQUEROR
onursal
Credits
701
Çine karşı amborgolar artmaya başladı ve sanırım çin bu tutumda inat ederse ciddi bir ekonomik probleme doğru sürüklenecekler.
amborgonun sebebi amerika ve ekonomik sebebler abd sadece doğu türkistan meselesini bahane ediyor çin büyük bir ekonomi kolay kolay kafa tutamazlar abd deye güveniyor acep

Credits
0
Basit kavgalardan bile korkup kaçanlar sosyal medyada laf ile çok büyük destek verdiklerini sanıyorlar .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar