• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

İçe Dönüklük

SpyWhite

Sıradan Biri

Psikolojide saldırganlık ve kural tanımama madalyonun bir yüzü ise; diğer yüzü içe kapanıklık ve çekingenliktir.

Yani, çekingenlik de saldırganlık kadar problem sayılmaktadır.
Ancak çoğu ailelerde çekingenlik efendilik ve uysallık olarak yorumlanmakta,
“Çocuğum çok usludur, hiç yaramazlık yapmaz, sözümden dışarı çıkmaz” diyerek içe kapanıklığı övülmektedir.

Duyguları ve haklı tepkileri ceza ile bastırılan, yanlışları kınama ve suçlama ile karşılanan çocuklar zamanla kendilerine olan güvenlerini kaybeder, yanlış yapmamak için susmayı ve içlerine kapanmayı tercih ederler.

Kibrit ve Ateşle Oynama: Küçük çocuklarda kibrit ve çakmakla oynamak, bunlarla kâğıt yakmak sık görülen, bazen yangına sebebiyet veren ciddi bir olaydır.

Zekâ geriliği olan, duygularını ve isteklerini ifade etmekte zorlanan çocuklar ateşle oynamanın getireceği tehlikeli sonucu kestiremezler.
İçlerinde anne babaya karşı kin ve intikam hissi duyan mutsuz çocuklar, farkında olmadan, içlerindeki saldırganlık duygusunu yangın çıkararak açığa vurabilir.

Çoğu zaman bu asosyallikle karıştırılır.Oysa iki birbirinden farklı şeylerdir.

Şimdi bu konu hakkında psikologların
bazı sözlerını paylaşacağım.“İnsanın, hiçbir şey yapmadığı zamanlardakinden daha fazla aktif olamayacağını ve hiç bir dostluk ve arkadaşlığın, kendisi ile baş başa kaldığı zamanlardaki gibi güzel olamayacağını unutuyoruz.”

– Cato“İçine kapanık bir karaktere karşılık gelen ön yargı, muazzam bir yeteneğin, enerjinin ve mutluluğun kaybı ile sonuçlanır.”

– Susan Cain


İçine kapanık olmak gibi içe dönükler. Fikirlere yöneliyoruz, tutkulu gözlemcileriz ve bizim için yalnızlık zengin ve üretkendir. -

– Laurie Helgoe


Genellikle utangaçlıkla karıştırılan içe dönüklük, sosyal retikite veya rahatsızlık anlamına gelmez.

Sosyal etkileşime karşı olmaktan ziyade, içe dönükler çok fazla bunalmış durumda, bu da içe kapanışın neden bir saat sonra bir partiden ayrılmaya hazır olduğunu ve dışkılan gece ilerledikçe buhar kazanıyor.

- Laurie HelgoeİYİ FORMLAR
 

Raussa

Bu diyarların en korkutucu günahlarındanım
Bir içedönükseniz sakladığınız sırlar vardır. Belki de sırrınız, etrafınız kalabalıkken yalnız hissetmenizdir. Belki de kalbiniz, aslınızı görebilecek ve kafanızın içinde olup bitenleri anlayabilecek tek bir kişiye özlem duyuyordur. Ellerine Sağlık
 
Üst