Neler yeni

#89 Ağlardan Bilgi Toplamak ve Saldırmak (1 Viewer)

Credits
2,554
Bunu yapa bilmeniz için öncelikle bazı ekipmanlara sahip olmanız gerekiyor!

Aşağıdaki wi-fi kartlarından birine sahip olmanız gerekir

Not: Kartların Monitör Mod Destekli Olması Gerekiyor! sadece bilgileri monitör moda aldıktan sonra toplaya bilirsiniz...!

https://www.hepsiburada.com/magbox-...icilari-uyumlu-led-gostergeli-pm-HB00000H840T

ASUS Usb-n14 300mbps 2x5dbı Anten Usb Adaptör Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
TP-LINK TL-WN722N

Alırken dikkat etmenizi öneririm. v1.1 değilse genelde almamanız tavsiye olunur.

urun.n11.com

Tp-Link Tl-Wn722N Wi-Fi Adaptör V1.1 Fiyatları ve Özellikleri

Tp-Link Tl-Wn722N Wi-Fi Adaptör V1.1 en iyi özellikleri ve gerçek kullanıcı yorumları en ucuz fiyatlarla n11.com'da. Kampanyalı ve indirimli fiyatlarla satın al.
urun.n11.com
urun.n11.com

1)Magbox Usb Stick

https://www.hepsiburada.com/magbox-...icilari-uyumlu-led-gostergeli-pm-HB00000H840T
2)Asus N14

www.trendyol.com

ASUS Usb-n14 300mbps 2x5dbı Anten Usb Adaptör Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

ASUS Usb-n14 300mbps 2x5dbı Anten Usb Adaptör yorumlarını inceleyin, Trendyol'a özel indirimli fiyata satın alın.
www.trendyol.com
www.trendyol.com

4)Ralink RT5370

urun.n11.com

Wi-Fi Anten Adaptör 150Mbps Tüm Uydulara Uyumlu Ralink-5370 Chıp Fiyatları ve Özellikleri

Wi-Fi Anten Adaptör 150Mbps Tüm Uydulara Uyumlu Ralink-5370 Chıp en iyi özellikleri ve gerçek kullanıcı yorumları en ucuz fiyatlarla n11.com'da. Kampanyalı ve indirimli fiyatlarla satın al.
urun.n11.com
urun.n11.com

Alfa Awus036NEH

Amazon.com: ALFA AWUS036NEH Long Range WIRELESS 802.11b/g/n Wi-Fi USBAdapter : Electronics

Buy ALFA AWUS036NEH Long Range WIRELESS 802.11b/g/n Wi-Fi USBAdapter: USB Network Adapters - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY possible on eligible purchases
www.amazon.com

Şimdi Derse Geçelim

Ağ ve komutları başlı başına bir kitap konusu o yüzden burada sadece sıkça veya gerekli durumda işimize yarayacak belli başlı komutları ele alacağız. Eğer detaylı bilgi edinmek istiyorsanız internet aracılığı ile network(ağ) hakkında bir çok güncel kaynağa ulaşabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan anlatıma ifconfig komutu ile başlayalım.

Kapalı kablosuz kartı açmak istersek ise; ifconfig wlan0 up komutunu kullanırız.

Ayrıca diğer kartlar için de açama-kapama işleminde aynı şekilde komutumuzu ifconfig kart_adı down ve ifconfig kart_adı up şeklinde kullanabiliriz.

ping​

Hedef ile bizim sistemimiz arasında iletişimin sağlanıp sağlanmadığını kontrol ederek hedef sunucunun çalışıp çalışmadığını veya aktarım hızının ne kadar olduğunu öğrenmemizi sağlar. Bir tür kontrol mekanizması da diyebiliriz. Komutun kullanımı ping hedef_adresi şeklindedir.

Örneğin biz www.google.com adresi ile aramızdaki iletişimin hızını sorgulayalım. Bunun için komut satırına ping www.google.com yazıyorum. Ancak burada önemli bir nokta var, o da bu işlemin biz Ctrl + C tuş kombinasyonu ile durdurana kadar devam edecek olmasıdır

Eğer direk olarak sınırlama getirmek isterseniz komutu ping -c 4 www.google.com şeklinde kullanabilirsiniz. Bu sayede www.google.com adresine yalnızca 4 Sorgu Paneli paketi gönderilir. Elbette buradaki sayı sizin belirlemeniz ile değişebilir.

route​

Sistemimizdeki IP yönlendirme tablosunun içeriğini görmemizi sağlar. IP yönlendirme tablosunun içeriğini görmek için konsola route -n komutunu yazalım.

Burada yer alan gateway(ağ geçidi adresi) yerel ağdan internet ağına geçerken kullanılan yönlendirme adresidir.

traceroute​

Bir önceki kısımda route komutu ile gördüğümüz yerel ağda geçerli olan yönlendirme takibini, belirli bir hedef adrese yapabilmemize olanak sağlayan komut traceroute komutudur. Yani komutumuz belirli bir hedefe gönderilen paketin hangi host'lardan geçtiğini bizlere gösterir. Bir nevi izlediği yolu yani adımlarını takip etmemizi sağlar. Komutun kullanımı traceroute hedef_adresi şeklindedir. Bu sefer hedef adres olarak www.offensive-security.com adresini örnek verelim. Bunun için konsola traceroute www.offensive-security.com yazıyorum.

Çıktı ile birlikte adresin yönlendirme rotasını görmüş olduk.

whois​

Whois kavramını bilmeyenler için whois, genel olarak domain bilgilerini içeren bir mekanizmadır. Yani whois; domain ne zaman kurulmuş, ne zamana kadar geçerli, kimin üzerine kayıtlı ve bunun gibi diğer tüm bilgileri tutar. Bizler de bu bilgileri konsol ekranından whois hedef_adresi şeklinde kullandığımız komut bütünü ile sorgulayabiliriz.

Whois sorgusuna örnek olarak yine www.offensive-security.com adresini hedef alalım.

host​

Hedef adres hakkında bilgi almanızı sağlar.host komutu ile IP adresinden alan adı(domain name) ve alan adından(domain name) IP adresine ulaşabiliriz. Bu komutun alabildiği farklı parametreleri bulunmaktadır. Ancak ben bu kısımda bunlara değinmeden yalnızca temel kullanımına örnek veriyorum. Kullanımı host adres_adı şeklindedir.

Bu komut hakkında ufak bir araştırma ile çok fazla Türkçe de dahil olmak üzere kaynağa ulaşabilirsiniz.

dig​

dig(domain information groper/domain bilgi çukuru) DNS kayıtlarına bakmak için kullanımı oldukça kolay olduğundan yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu komutumuz da parametreler alabilmektedir, ancak ben burada sizlere yine temel işlevinden bahsederek geriye kalan parametrelerini araştırmayı sizlere bırakıyorum. DNS sorgulaması yapmak istediğimiz adresi konsoldan dig hedef_adresi şeklinde belirtiyoruz.

Örnek olması açısından ben tekrar www.offensive-security.com adresini hedef alıyorum.

arp​

IP-MAC Adresi eşleştirmelerinin tutulduğu tablolardır. Kullanımı arp şeklindedir.

tcpdump​

Sistemimizin yaptığı bağlantıları ve sistemimize yapılan bağlantıları anlık olarak görüntülememize olanak sağlar. Kullanımı tcpdump şeklindedir.

Ayrıca adres çözümlemesi yapmadan direk olarak bağlantıları takip etmek istersek tcpdump -n komutunu kullanabiliriz

DNS Ayarları​

Komut satırından DNS ayarlarımızı değiştirmek istersek DNS bilgilerinin tutulduğu /etc/resolv.conf/ dosyasında değişiklik yapmamız gerekiyor. İşlemeleri adım adım açıklayarak ilerleyelim.

İlk olarak DNS ayarlarının bulunduğu dosya içeriğine göz atıyorum. Çünkü daha sonra değişiklik yaptığımızda ilk hali ile kıyaslamamız gerekecek. Bu işlemi cat komutu yardımı ile gerçekleştireceğiz.

imdi eski DNS(nameserver) yerine bizim eklemek istediğimiz adresleri echo komutu yardımı ile girelim.

Komutları kısaca açıklayacak olursak ilk olarak echo "nameserver 8.8.8.8" > resolv.conf komut bütününde > karakteri ile birlikte dosya içerisinde var olan ifadeleri sildik ve dosya içerisine nameserver 8.8.8.8 ifadesini ekledik.

Daha sonra echo "nameserver 8.8.4.4" >> resolv.conf komut bütünü ile de daha önce eklediğimiz ifadeye ek olarak diğer bir DNS adresi olan 8.8.4.4 adresini >> karakteri yardımı ile ekledik.

Son olarak da eklediğimiz yeni DNS adreslerinin belgeye eklenme durumunu cat /etc/resolv.conf komutu ile teyit ettik.

hosts Dosyası​

Yerel bir alan adı sunucusu işlevindedir. Sistemde alan adı çözümlemesi yapılırken bu dosyaya bakılır. Dosyanın konumu /etc/hosts şeklindedir. Hemen dosya içeriğine cat komutu yardımı ile bir göz atalım.

Böylelikle en sık kullanılan ağ komutları hakkında genel bilgi sahibi olmuş olduk. Artık daha fazla bilgi için network konusunda detaylı araştırma yapmak sizlere kalıyor.

Alıştırmalar Hakkında​

Yalnızca okumak yetmez, öğrendiğiniz bilgilerin kalıcı olabilmesi için bolca alıştırma yapmalısınız. Doküman içerisindeki bilgileri pekiştirmek için aşağıdaki alıştırmalar ile başlayabilirsiniz. Elbette burada yer alan alıştırma faaliyetleri dışında, konuyu öğrendiğinizi hissede kadar kendiniz de bolca pratik yapmayı da ihmal etmeyin lütfen. Aksi halde öğrendiğiniz bilgiler kısa sürede unutulup gidecektir.

• Sistemde bulunan ağ bağlantı ve IP yapılandırması ayarlarını konsoldan görüntüleyin.
  • Konsoldan yalnızca localhost(lo) bağlantı bilgilerini görüntüleyin.
  • Kablolu veya kablosuz kartınızın ip bağlantı(inet) adresini konsoldan değiştirin ve değişikliği teyit edin.
  • Kablolu veya kablosuz kartınızın hem ip adresini hem ağ maskesini(netmask) adresini hem de broadcast adresini tek seferde konsoldan değiştirin ve değişikliği teyit edin.
  • Kablolu veya kablosuz kartınızı konsol üzerinden kapatın ve kapanıp kapanmadığını teyit edin.
  • Kapattığınız kartı konsol üzerinden açın ve açılıp açılmadığını da teyit edin.
  • yandex.com adresinin alan adından ip adresine ulaşın ve daha sonra teyit etmek için de ulaştığınız ip adresinden alan adını sorgulayın.
  • Sisteme bağlı cihazların IP-MAC eşleştirme tablosunu konsol üzerinden görüntüleyin.
  • Sisteminizin yaptığı ve sisteminize yapılan bağlantıları konsoldan görüntüleyin.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar