• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Aktif Bilgi Toplama

Arık Böke

Grafiker
LV
0
 
Katılım
Nis 8, 2020
Mesajlar
357
Tepkime puanı
258
Puanları
43
Konum
MOĞOLİSTAN
Aktif Bir Şekilde Bilgi Toplamak
Aktif Bilgi Toplamak Nedir ?

Hedef sistem hakkında bilgi toplarken direkt temasa geçilerek yapılan bilgi toplama işlemine aktif bilgi toplama denir. Aktif bilgi toplama işlemleri yapılırken ip adresinizi saklamanız gerekmektedir. Hedef ile temas halinde olacağınızdan size farklı sorunlar açabilir. Kali Linux, pentestbox gibi yazılımlarda aktif bilgi toplama işleminde kullanacağınız yazılımlar fazlasıyla bulunmaktadır.

Dnsenum Yazılımı
Dnsenum aracı, bizlere hedef hakkında bilgi toplama ve analiz kısmında yardım edebilecek "perl" programlama dili ile kodlanmış, kullanımı son derece kolay bir yazılımdır.

Kısaca Perl Programa Dili Nedir ?
Bir dil bilimci olup NASA'da sistem yöneticisi olarak çalışan Larry Wall tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir. Yoğun şekilde metin işleme ve görüntü tanıma söz konusu olduğunda kullanılabilecek en güçlü ve pratik programlama dilidir. 22 yıldır geliştirilen ve özgür yazılım çerçevesinde kaynak kodu açık olarak sunulan Perl programlama dili hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

DNSenum aracı Kali Linux üzerinde hazır halde bulunmaktadır. Terminale "dnsenum" yazarak çalıştırabilirsiniz. Eğer yüklü değil ise "sudo apt-get install dnsenum" yazarak yükleyebilirsiniz.Dnsenum aracı ile hedef sistemin hosting adresi, mail adresi, subdomain adresi gibi çeşitli bilgilere sahip olabilirsiniz.
Şimdi Nasıl kullanacağımıza Göz Atalım

Örnek Komutumuz : "dnsenum -w Google.com"
-w parametresi genel bir tabir ile en çok kullanılan ve dnsenum aracının en önemli parametresidir. -w yazmasanız bile otomatik olarak yazılmış gibi davranır."Dnsenum -enum Google.com" Komutu :
Hedef sistemi "-enum" parametresi ile tarattığımız zaman Google üzerinden hedef sisteme ait olan subdomain adreslerini bularak bize raporlar. Subdomain adreslerini bize otomotize şekilde vererek işimizi kolaylaştırır.

Basit bir araç olduğu için sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Bu yüzden geri kalan komutların karşılığını direk aşağıya yazıyorum.

-o : Sonuçları "XML" olarak kaydeder.
-f : Sözlük kullanarak "bruteforce" yapılır.
-dnsserver : Bu parametre dns ile arama yapar
-r : Subdomainler için bruteforce kullanır.
 

capitan

LV
0
 
Katılım
Şub 23, 2020
Mesajlar
108
Tepkime puanı
111
Puanları
43
Eline sağlık konularnını etiketine alsan daha iyi
 

JFoundlow

Elbet Bir Gün
LV
0
 
Katılım
Eyl 11, 2019
Mesajlar
289
Tepkime puanı
495
Puanları
63
Konum
Cehennem
Kardesim foruma bak soyle paylasan varmı diye bunu paylaştım ben
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst