• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Asosyal değil içe dönük...

SpyWhite

LV
0
 
Katılım
Haz 27, 2020
Mesajlar
803
Tepkime puanı
1,012
Puanları
93
Bir insan hayal edin. Günlerce evden çıkmayan, bir arkadaş ortamında hiç konuşmayan, kendi halinde, kalabalık içinde biraz rahatsız duran… Ama tek başınayken dünyanın en eğlenceli insanı, saatlerce sohbet edebileceğiniz biri…
Kim bu insan?
Sen misin?
En yakın arkadaşın mı?
Peki size, veya bu tip insanlara “ASOSYAL, UTANGAÇ, ÇOK İÇİNE KAPANIK” dendiğini de sık sık duymuşsunuzdur o halde? Sırf bunları duymamak için de toplum içinde “mış gibi” davranıp bir an önce evinize koşup kendinizle başbaşa kalmak istediğiniz de oluyordur sıklıkla diye düşünüyorum… Siz de bendensiniz o halde… Hoş geldiniz.

psikolojide tanımlanan insan tiplerinden biri. jung içedönük tipleri şöyle tanımlar:
"içedönük tipler topluluklar içinde kendilerini yalnız ve kaybolmuş hissederler. duyguludurlar, aptalca görünmekten korkarlar fakat genellikle toplum içinde nasıl davranılacağını öğrenemedikleri görülür. savrukturlar ya da çok fazla dürüsttürler ve çok titiz bir biçimde naziktirler. aşırı vicdan sahibi, kötümser ve eleştirici olma eğilimindedirler. daima en iyi niteliklerini kendilerine sakladıklarından doğal olarak kolaylıkla yanlış anlaşılırlar. üstün yönlerini ancak samimi çevrelerde ortaya koyabildiklerinden ihmal edilmiş gibi davranırlar ve dolayısıyla dışadönük çalışma arkadaşlarından daha az başarılı olurlar. buna rağmen enerjilerini başkalarını etkilemek için harcamadıkları ve sosyal faaliyetlerde kullanmadıkları için genellikle olağanüstü bilgi sahibi oldukları ve ortalama standartların üzerinde olan bazı yetenekleri geliştirdikleri görülür.

içedönükler yalnız olduklarında ya da küçük ve dost bir grup içinde bulunduklarında çok etkindirler. onlar için kendi yargıları genel olarak kabul edilen bir görüşten daha önemlidir. bir içedönük çok popüler bir kitabı okumayı reddeder ve herkesin övdüğü bir şeyi değersiz sayar. bu kararlarındaki bağımsızlık ve günün şartlarına uymadaki başarısızlık doğru olarak ele alınırsa ve kullanılırsa değerli olabilir. ayrıca sosyal niteliklerinin eksikliğine rağmen sadık ve samimi dostturlar
. "


İYİ FORMLAR DİLERİM..

Kaynakça


giriş kısmı.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst