• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Bölünmüş sınıf...(ırkçılık)

Sizce ırkçılık genetik mi?

  • evet

  • hayır


Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

SpyWhite

LV
0
 
Katılım
Haz 27, 2020
Mesajlar
804
Tepkime puanı
1,014
Puanları
93
Sadece beyazların yaşadığı bir kasabada 3. sınıf öğrencilerine öğretmenlik yapan Jane Elliott’un ünlü deneyi, Dr. Martin Luther King’in 1968’de öldürülmesiyle ortaya çıktı. Birkaç gün önce sınıfında King’i anlatan Jane Elliot, Martin Luther King’in öldürüldüğünü öğrendi ve öğrencilerinin soracağı soruları ön görerek bir plan yaptı. Onlara bir şekilde ırkçılığı, ön yargıları ve King’in ölüm sebebini anlatmalıydı.

Elliott, öncelikle sınıfını mavi gözlüler ve kahverengi gözlüler olarak iki gruba ayırdı. İlk gün mavi gözlü öğrencileri üstün grup olarak belirledi. Çeşitli bilimsel veriler uydurarak tüm sınıfı mavi gözlülerin daha zeki ve daha ayrıcalıklı olduğuna inandırdı. Mavi gözlü öğrencilere; daha fazla tenefüs zamanı, daha fazla yemek yiyebilme gibi haklar tanınacaktı. Kahverengi gözlüler ise ayırt edilebilmeleri için daha geniş yakalıklar takacak ve sınıfta en arka sıralarda oturacaktı. Mavi gözlüler daha zeki, başarılı ve güvenilirdi. Kahverengi gözlü öğrenciler ise tam tersi. Öğrencilerin davranışları kısa bir sürede büyük ölçüde değişti. Mavi gözlü öğrenciler kendilerini üstün görerek kahverengi gözlü öğrencilere zorbalık yapmaya başladılar. Üstelik kendilerini üstün gördükleri için dersteki ve sınavlardaki verimleri ve başarıları da artmıştı. Kahverengi gözlü öğrenciler ise tam tersi daha mutsuz ve daha başarısız olmaya başlamışlardı. Bir sonraki gün ise Jane Elliott rolleri değiştirdi. Artık mavi gözlü öğrenciler azınlık durumundaydı. Roller değişince bir önceki gün aynı şeyi yaşayan kahverengi gözlü öğrenciler mavi gözlü arkadaşlarına fazla zorbalık yapmadılar. Çünkü aynı şeyleri kendileri de yaşamıştı. Öğretmenleri her şeyin bir deney olduğunu, mavi ve kahverengi gözlü olmanın bir ayrıcalık olmadığını, ırkçılığında aynen böyle bir şey olduğunu anlatınca öğrenciler birbirlerine sarıldılar, hepsi rahatlamıştı.Jane Elliott, bu deneyin gazetede yer almasının ardından birçok televizyon programına katıldı. Ömrünü bu deneyi devam ettirmeye adadı. Çalıştığı okula eyalet 1 milyon dolar fon yatırımı yapmaya karar verdi.

İYİ FORMLAR DİLERİM.


KAYNAKÇA
 

Mectruy

Yaşlı Kurt
LV
0
 
Katılım
Haz 18, 2019
Mesajlar
905
Tepkime puanı
2,255
Puanları
693
Konum
Cehennem
Web sitesi
imhatimi.org
sadece insanlar özgü değil bu , başka canlılarda ırkçılık yapıyor, bunun temeli nedir araştırmadım ancak ırkçılığın bile olumlu yanları vardır tahmini, herşeyin bir sebebi vardır.
 

SpyWhite

LV
0
 
Katılım
Haz 27, 2020
Mesajlar
804
Tepkime puanı
1,014
Puanları
93
sadece insanlar özgü değil bu , başka canlılarda ırkçılık yapıyor, bunun temeli nedir araştırmadım ancak ırkçılığın bile olumlu yanları vardır tahmini, herşeyin bir sebebi vardır.
dediğiniz şeye katılıyorum ama ırkçılığın tüm canlılardan üstun olan insan tarafından yapılması biraz saçma geliyor bana
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst