• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Bad Sector Nedir?

Merhaba arkadaşlar bilgisayarınızın ses çıkarmasın'dan veya sisteminizin iyi olmasına rağmen yavaş çalışmasın'dan şikayetciyseniz harddiskiniz'de bad sectör olabilir ve bunu kendiniz tespit edebilir geçici olarak düzelte bilirsiniz bu sorunun kesin bir çözümü yoktur arkadaşlar geçici çözebilirsiniz önce sorunun ne olduğunu öğrenelim.

Bad Sector Nedir?
Harddiskler'de oluşan ve diskin zarar gören biriminin kalıcı olarak kullanılmaz hale gelen bölümüne bad sector denir.


Bad Sector Nasıl Olur?
  1. Harddiskin aşırı ısınması (50 derece'den sonrası tehlikelidir.)
  2. Nemli ortam'da çalışması
  3. Harddiskler'de yaşlanmaya bağlı olarak deforme veya yıpranma​
  4. Diski çalışır durumdayken yere düşürme veya çarpma kısaca çalışan diskin darbe alması​
  5. Disk yüzeyinde oluşan korozyonlar​
  6. Üretim'den kaynaklı bozukluk (Benim harddiskim sıfır bad sector olamaz demeyin oluyor.)​

Bad Sector Nasıl Tespit Edilir?
HD Tune programı ile bunu basit bir şekil'de öğrenebilirsiniz bu programı kullanırken sizi yanılmaması adına başka bir işlem yapmamanız'da fayda var arkadaşlar.


Fotoğraf'da gördüğünüz gibi yeşil bölümler var işlem bittiğin'de hepsinin yeşil olması gerekiyor eğer aralarda kırmızı kare ler varsa harddiskinizde bad sector var demektir. Aynı zaman'da bu program ile harddiskinizin sıcaklığınıda görebilirsiniz.

HD TUNE İNDİR

 
Üst