• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

bilgisayarın ilk adımlarını atan artuklu beyliği'nden el-cezeri

DarksoN

Beyaz Takkeli
El-Cezeri, Anadolu'da kurulan ilk Türk beylikleri sadece fetih ve imar faaliyetleriyle uğraşmamış, bilim ve teknik konusunda da önemli çalışmalar yapmışlardır. Bunun en güzel örneği Artuklular Dönemi'nde yaşanmış olan El-Cezeri'dir. Aslen fizikçi olan El-Cezeri, yapmış olduğu bilimsel çalımalara; haberleşme, kontrol, denge kurma ve ayarlama ilminin kurucusu kabul edilir.

Hayatı:
1136 yılında Cizre'nin Tor mahallesinde doğmuştur. Sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, robot ve matrix ustası bilim insanı El-Cezeri 1206'te Cizre'de öldü. Lakabını yaşadığı şehirden alan El Cezeri, öğrenimini Camia Medresesi'nde tamamlayarak, fizik ve mekanik alanlarında yoğunlaştı ve pek çok ilke ve buluşa imza attı.
(Bana sorarsanız mahallesinin hakkını veriyor hem mecaz hem gerçek)

Yaptıkları:
El-cezeri, dişli çarklarla çalışan makineler gibi birçok şey yapmıştır. Asıl olaya gelirsek onun, siber tekniğinin ve bilgisayarın ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilir.

Kaynak:
Kaynak: vikipedi ve ders kitabı
 
Üst Alt