• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Bilinmesi Gereken Bazı Protokoller

HTTPS (HyperText Transfer Protocol Secure)(TCP-443)

HTTP'nin güvenli versiyonudur ;)
HTTP ile aralarındaki tek fark HTTPS'nin içerisinde TSL ya da SSL barındırmasıdır. Bunları barındırdığında da site daha güvenli olur.

HTTP(HyperText Transfer Protocol)(TCP-80)


HTTPS gibi oldukça bilinen bir protokoldür. Site ile olan iletişim apaçık ortada olur. İzlenilebilir, takip edilebilir.

DHCP(Dynamic Host Configuration Protocol)(UDP-67/68)

Bu protokol bağlı olduğunuz ağdaki diğer cihazlar ile iletişim kurmanızı sağlar. Tabiki bu iletişim sırasında cihazınıza bir IP adresi atar.

DNS(Domain Name Server)(TCP/UDP-53)

Cidden çok büyük bir protokoldür kendisi. Zaaa: Kendisinin amacı IP adersleri üzerinden haberleşen cihazlara insanların görebileceği, okuyup anlayabileceği hale getiriyor. Kısacası insanların işini çok kolaylaştırıyor :)

SMTP(Single Mail Transfer Protocol)(TCP-25)

Bu protokol mail olaylarında kullanılır adından da anlaşılabildiği üzere. Mail atıp alırken bu protokol deveye girer.

RDP(Remote Desktop Protocol)(TCP/UDP-3389)

Sadece windows üzerinde kullanılır. Görüntülü olarak uzaktan bağlantı sağlar ( teamviewer, alpemix gibi yerlerde kullanılır )Kısacası SSH'nin görüntülü halidir

FTP(File Transfer Protokol) (TCP-20/21)

Diğerleri gibi adı üstündedir. Dosya transferleri sırasında kullanılan protokoldür. Örnek vermek gerekirse siteye wordpress kurulurken wordpress dosyaları ftp ile (genellikle filezilla) siteye transfer edilir.

TFTP, SFTP gibi türleri de vardır. TFTP daha az güvenli olanı, SFTP ise daha fazla güvenilir olanıdır.

Güzel bir dipnot:

Bilgisayarınızda çalışan protokolleri görüp bilgisayarnızda çalışan herhangi bir zararlı yazılım olup olmadığını da görebilirsiniz
 
Üst