• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Dosyaların Hexlerini Değiştirerek Stegonografi

Çok basit, temel seviye üzerinden anlatacağım sizler gerek steghide gerek farklı kriptografi ya da stegonografi yöntemleri ile zorlaştırabilir ya da bu haliyle kullanabilirsiniz.

Dosyaların hex kodları bulunmaktadır. Bu hex kodların ilk 8 byte'ı dosyanın türünü yani uzantısını belirlemektedir. Örnek olarak png üzerinden gidelim. PNG: 89 50 4e 47 0d 0a 1a 0a

Stegonografi ya da kriptografi olayı nasıl olacak diye sorar gibisiniz. Hemen anlatayım; Öncelikle gizleyeceğimiz yazının txt' yerine png'de olmasının sebebi genel kitlenin yazıların txt tarzı ve resimlerin ise png tarzı dosyalarda olduğunu söylemeleridir. İstediğiniz uygulama ile(ps, pixlr vb.) bir resim oluşturalım ve resim içerisinde text oluşturup ister şifreleyek, ister url istersek de normal bir şekilde gizlemek istediğimiz metini yazalım ve dosyası kaydetip indirelim(biz png olarak indirdik ilk 8 byte bildiğimiz için, internetten diğer dosya türlerinin ilk 8 hex byte bulursanız onları da deneyebilirsiniz). İnternette bulunan ya da uygulamaları olan hex editörler aracılığı ile bu dosyayı açalım. Açtığımızda Önümüze yukarıda yazan "89 50 4e 47 0d 0a 1a 0a" gibi karışık sayıların olduğu yer gelecektir. İlk 8 tane 2'liyi kafanıza göre değiştirip bozun ve tekrar dosyayı kaydetip indirin. Peki ne değişti? Başka bir kullanıcı dosyayı açmaya çalıştığınıda açamayak çünkü dosyanın türü bozuk. Böylece bu dosya bozuk diyip silecek ya da boşvercek. Bunun yanında ctf'lerde kullanılan faydalı ve güzel bir tekniktir.


Detaylı kaynak; http://www.libpng.org/pub/png/spec/1.2/PNG-Rationale.html#R.PNG-file-signature

 
Son düzenleme:
Üst