• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Exif Data ile Stegonografi

Katılım
Ağu 24, 2020
Mesajlar
31
Tepkime puanı
24
Puanları
8
Öncelkile exif data nedir buna gelelim.
Vikipedi:
"
Exif (Exchangeable image file format), Türkçesiyle "Değişebilir görüntü dosyası biçimi", sayısal fotoğraf makineleri tarafından çekilen görüntülerin içine enstantane, diyafram, pozlama, fotoğraf makinesi markası, modeli gibi teknik bilgilerin gömülmesini sağlayan, bir veri tanımlama standardıdır."

Kıscası resimlerden elde edilen bazı veriler. Bu verilen içerisinde lokasyon,boyut, telif hakları gibi farklı veriler bulunuyor. İşin stegonografi kısmına gelirsek elimizde bir resim dosyası olduğunu var sayalım. Bu resim dosyasının telif hakkı sahibi gibi yerleri değiştirip ister text ister hash olarak bir şeyler gizleyebilir ya da yazabiliriz.

Bunun için birçok araç ve yöntem bulunmakta işletim sisteminize vb. göre araştırabilisiniz.Kullanılabilecek birkaç araç;
 
Son düzenleme:
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst