Neler yeni

InfoSecWarrior CTF – 01 | WriteUp (1 Viewer)

Arık Böke

Grafiker
majorrr
Credits
0
Merhabalar arkadaşlar, bu yazımda sizlerle InfoSecWarriorCTF – 01 isimli zafiyetli makinenin WriteUp’ını paylaşacağım. Adım adım ekran görüntülerini ekleyerek ve açıklamalar yaparak detaylı bir WriteUp hazırlamaya çalıştım. İyi okumalar dilerim.

Okumanıza başlamadan önce sizlere küçük bir uyarı vermek istiyorum. InfoSecWarriorCTF makinelerinin WriteUp’larını özellikle teknik bilgi gereksinimini en alçak seviyede tutarak hazırlıyorum. Bu sebepten dolayı belirli bir teknik bilgiye sahip kişiler için fazla detay ve açıklama içeren bu InfoSecWarriorCTF WriteUp’ları sıkıcı gelebilir.

O hâlde başlayalım :)

Step 1 : Öncelikle kendi saldırgan makinemizin IP’sini öğrendik.

1.png

Step 2 : Ağ keşfi için yani ağda ki aktif cihazları bulabilmek için “nmap -sn 10.0.2.0/24” komutu kullandık. Nmap toolunda ki <-sn> parametresi ile “Ping Scan” yaptırabiliyoruz.

2.png

Step 3 : Kurban makinede “nmap -sS -sV -p- 10.0.2.13” komutunu çalıştırdık. 22. portunda bir SSH servisi ve 80. portunda bir http servisi çalıştığını gördük.

screenshot_1.png

Step 4 : Bir tarayıcı üzerinden saldırgan makinenin 80. portuna gittiğimizde, orada bir Apache test sayfasının yayınlandığını gördük.

screenshot_2-1.png

Step 5 : İnternet sitesinde bulunan başka dizinleri brute-force(kabakuvvet) saldırısı ile bulan “dirb” toolunu kullandık. Bulunan dizinlerde tek tek dolaşarak bir ipucu var mı diye arayacağız.

screenshot_3.png

Step 6 : Aşağıda ki ekran görüntülerinde belirtilmiş olan dizinlerde “bağlantı hatası” veya “boş” sayfa bulduk.

screenshot_4.png

screenshot_5.png

screenshot_6.png

Step 7 : Bu dizin,(wp-includes) wordpress’in çalışması için gerekli olan çekirdek dosyalarını bulundurur. Normal şartlarda burada bir şey çıkması mümkün değil fakat diğer dizinlerde bir şey bulamazsak bu klasörler arasında araştırmalar yapabiliriz.

screenshot_7.png

Step 8 : Ekran görüntüsünde belirtilen dizine geldiğimizde, “url” tag’lerinin arasında bir adres belirtildiğini gördük. Fakat adresin “index.html” değil de “index.htnl” olarak verilmesi oldukça şaşırtıcı geldi.

screenshot_8.png

Step 9 : Kurban makinemizin IP’si sonuna “/index.htnl” yazdıktan sonra asıl işimizin olduğu sayko GIF içeren internet sitesine erişebildik :)

screenshot_9.png

Step 10 : Sayfa kaynak kodunu incelediğimizde /cmd.php sayfasında çalışan “hidden” yani gizlenmiş bir form gördük.

screenshot_10.png

Step 11 : Inspect Element ile ilgili form’un “hidden=True” değerinin olduğu satırı bulduk.

screenshot_11.png

Step 12 : Bu satırdan “hidden=True” parametresini tamamen sildik.

screenshot_12.png

Step 13 : Sayfamızda ki form görünür hale geldi.

screenshot_13.png

Step 14 : Burası bir komut satırı gibi gözüktüğü için(cmd.php) kendi makinemize ping atmayı denedik.

screenshot_14.png

Step 15 : Fakat bir hata aldık ve pingimizi atamadık.

screenshot_15.png

Step 16 : Bu defa listeleme komutu olan “ls” komutunu çalıştırmayı deneyeceğiz. Inspect Elements ile tekrar incelediğimde bu formun GET methoduyla çalıştığına gözümüze çarptı. Methodu “POST” olarak değiştirdikten sonra kodumuzu gönderdik.

screenshot_16.png

screenshot_17.png

Step 17 : Gönderdiğimiz “ls” komutunun başarıyla çalıştığını gördük. Cmd.php’in de bulunduğu dizinde başka hangi dosyaların var olduğunu görebildik.

screenshot_18.png

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar