• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

InfoSecWarrior CTF – 01 | WriteUp

Arık Böke

Grafiker
LV
0
 
Katılım
Nis 8, 2020
Mesajlar
357
Tepkime puanı
258
Puanları
43
Konum
MOĞOLİSTAN
Merhabalar arkadaşlar, bu yazımda sizlerle InfoSecWarriorCTF – 01 isimli zafiyetli makinenin WriteUp’ını paylaşacağım. Adım adım ekran görüntülerini ekleyerek ve açıklamalar yaparak detaylı bir WriteUp hazırlamaya çalıştım. İyi okumalar dilerim.

Okumanıza başlamadan önce sizlere küçük bir uyarı vermek istiyorum. InfoSecWarriorCTF makinelerinin WriteUp’larını özellikle teknik bilgi gereksinimini en alçak seviyede tutarak hazırlıyorum. Bu sebepten dolayı belirli bir teknik bilgiye sahip kişiler için fazla detay ve açıklama içeren bu InfoSecWarriorCTF WriteUp’ları sıkıcı gelebilir.

O hâlde başlayalım :)

Step 1 : Öncelikle kendi saldırgan makinemizin IP’sini öğrendik.


Step 2 : Ağ keşfi için yani ağda ki aktif cihazları bulabilmek için “nmap -sn 10.0.2.0/24” komutu kullandık. Nmap toolunda ki <-sn> parametresi ile “Ping Scan” yaptırabiliyoruz.


Step 3 : Kurban makinede “nmap -sS -sV -p- 10.0.2.13” komutunu çalıştırdık. 22. portunda bir SSH servisi ve 80. portunda bir http servisi çalıştığını gördük.


Step 4 : Bir tarayıcı üzerinden saldırgan makinenin 80. portuna gittiğimizde, orada bir Apache test sayfasının yayınlandığını gördük.


Step 5 : İnternet sitesinde bulunan başka dizinleri brute-force(kabakuvvet) saldırısı ile bulan “dirb” toolunu kullandık. Bulunan dizinlerde tek tek dolaşarak bir ipucu var mı diye arayacağız.


Step 6 : Aşağıda ki ekran görüntülerinde belirtilmiş olan dizinlerde “bağlantı hatası” veya “boş” sayfa bulduk.
Step 7 : Bu dizin,(wp-includes) wordpress’in çalışması için gerekli olan çekirdek dosyalarını bulundurur. Normal şartlarda burada bir şey çıkması mümkün değil fakat diğer dizinlerde bir şey bulamazsak bu klasörler arasında araştırmalar yapabiliriz.


Step 8 : Ekran görüntüsünde belirtilen dizine geldiğimizde, “url” tag’lerinin arasında bir adres belirtildiğini gördük. Fakat adresin “index.html” değil de “index.htnl” olarak verilmesi oldukça şaşırtıcı geldi.


Step 9 : Kurban makinemizin IP’si sonuna “/index.htnl” yazdıktan sonra asıl işimizin olduğu sayko GIF içeren internet sitesine erişebildik :)


Step 10 : Sayfa kaynak kodunu incelediğimizde /cmd.php sayfasında çalışan “hidden” yani gizlenmiş bir form gördük.


Step 11 : Inspect Element ile ilgili form’un “hidden=True” değerinin olduğu satırı bulduk.


Step 12 : Bu satırdan “hidden=True” parametresini tamamen sildik.


Step 13 : Sayfamızda ki form görünür hale geldi.


Step 14 : Burası bir komut satırı gibi gözüktüğü için(cmd.php) kendi makinemize ping atmayı denedik.


Step 15 : Fakat bir hata aldık ve pingimizi atamadık.


Step 16 : Bu defa listeleme komutu olan “ls” komutunu çalıştırmayı deneyeceğiz. Inspect Elements ile tekrar incelediğimde bu formun GET methoduyla çalıştığına gözümüze çarptı. Methodu “POST” olarak değiştirdikten sonra kodumuzu gönderdik.

Step 17 : Gönderdiğimiz “ls” komutunun başarıyla çalıştığını gördük. Cmd.php’in de bulunduğu dizinde başka hangi dosyaların var olduğunu görebildik.

 

DarksoN

Beyaz Takkeli
LV
0
 
Katılım
Nis 30, 2020
Mesajlar
271
Tepkime puanı
291
Puanları
63
Konum
ev
Eline sağlık, güzel konu olmuş.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst