Neler yeni

Kali Linux -Dns Değiştirme -Vpn Aktif etme -1 (1 Viewer)

Credits
0
Merhaba Arkadaşlar ,bügün kali -linux dns değiştirmeye yardımcı olacağım ,İyi okumalar .

-Dns Değiştirme -

1) Terminale Şu komutu yazarak İlk işlemi gerçekleştiriyoruz .

nano /etc/dhcp/dhclient.conf

1.jpg

2)Entere bastıktan sonra , aşağı inip aşağıdaki bölümü bulup başındaki # işaretini silmeniz gerekecek. Sağ taraftaki dns numaraları ilk başta sizde farklı olacak .Google'dan dns numaralarını araştırıp istediğinizi yazabilirsiniz. Ben Cloudflare ‘ın dns Numarasını kullanıyorum . (aşağıya ulaşmak için yön tuşlarını kullanın. )

2.png
Dns Numarasını Değiştirdikten Sonra Kaydedip Cıkın.

3) Üsteki işlemi Yaptıktan sonra , cat /etc/resolv.conf yazarak dns adresimi görebiliriz ancak burada da işlem yapmamız lazım adımları takip edin.

3.png

şuan benimki değişmiş vaziyette ancak sizde ilk başta böyle olmayacak. Bunu değiştirmek gerekecek.

4) mousepad /etc/resolv.conf komutunu terminale yazmanız gerek , burada yaptığımız işlem , mousepad aracıyla nameserver kısmındaki sayıları , yeni dns adres ile değiştirmek.

4.png
Değiştirdikten sonra kaydedip çıkabilirsiniz.

5) bu işlemi yaptıktan sonra kayıt edip çıkabilirsiniz ,artık dns adresimiz değişti.
6.png

7) Dns Adresimiz Değişti ancak Bilgisayarımızı her açtığımızda tekrar aynı işlemleri yapmak gerekecek, bunun çözümü olarak yaptığımız işlemi kalıcı hale getireceğiz.

8)

İlk önce

chattr -a /etc/resolv.conf komutunu veriyoruz. Dosyanın Okunabilirliğini aktif ediyoruz.

7.png

9) Ardından , chattr -i /etc/resolv.conf komutunu veriyoruz. Bu komut kalıcı değişiklik yapmamızı sağlayacak.

9.png

10) Üste gördüğünüz mousepad /etc/resolv.conf Komutuyla son bir kez kontrol ettim ve kaydedip çıktım.

11) ve ardından ,
chattr +i /etc/resolv.conf Bu komutu yazdıktan sonra 6. Adımdaki yaptığımız işlem artık kalıcı olacak ,

10.png

+ işareti kalıcı olarak kaydetmeyi sağladı , değiştirilemez hale getirdik.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Artık Bilgisayarımızı tekrar başlatığımızda Bile dns numaraları değişmeyecek. Bir Sonraki Konu , Kali linux Openvpn kullanma olacak , Teşekkür ederim .

Ekli dosyalar

• 4.png
    4.png
    17.6 KB · Görüntüleme: 3

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar