• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Kriptografi Nedir

JFoundlow

Elbet Bir Gün
LV
0
 
Katılım
Eyl 11, 2019
Mesajlar
289
Tepkime puanı
495
Puanları
63
Konum
Cehennem
Eski zamanlardan bu yana insanlar sırlarını gizli ve güvende tutmak için şifreli mesajlara, şifreli mesaj yazma ve çözme sanatlarına güveniyorlardı. Farklı şifreleme teknikleri ile yazılan bu veriler, çok az insan tarafından hazırlanıp çözülebiliyordu. Günümüzde de şifreler, dijital verilerimizi internet ortamında korumamıza yardımcı olmaktadır. Öyle şifreler vardır ki hazırlamak ve çözmek için insan gücü yetmez ve bilgisayarlara ihtiyaç duyulur. İşte kriptograflar bugün en güvenli şifreleri üretmek için kuantum bilgisayarları ve fiziğin gücünü kullanıyorlar. Peki şifreleme kriptografi nedir? Geçmişten günümüze nasıl değişim geçirmiştir?

Gizlilik ve Güvenlik: Şifreleme Nedir?
Kriptografi kelimesi Yunanca “kryptos” ve “graphein” sözcüklerinden türemiştir. Kriptografi yani şifreleme, fiziksel olarak düşman gözlerinden bir mesajı gizlemek yerine, her iki tarafın açıkça görebileceği ancak sadece şifre çözmeyi bilen kişilerin okuyabileceği bir dilde iletişim kurmasını sağlamaktadır.

Bir mesajı şifrelemek için gönderenin bir algoritma olarak bilinen bazı sistematik yöntemleri kullanarak içeriği değiştirmesi gerekir. Orijinal metin bazı yöntemlerle karıştırılarak şifreleme yapılabileceği gibi şifreli mesaja uygun bir metin yazılarak da şifreleme yapılabilir.

Şifrelemenin Temel Amaçları
Şifreleme teknikleri temel olarak aşağıdaki amaçlar için kullanılmaktadır.

· Gizlilik: Gizli kalması gereken bilgilerin, başka kişilerin eline geçmesini engellemek.

· Kimlik Denetimi: Şifreleme yapan kişi ile çözen kişi bellidir. Şifreleme kullanılmasaydı, mesajı aynı isimle herhangi biri iletebilirdi.

· Bütünlük: Orijinal mesajın gönderildiği gibi olduğunu, üzerinde hiçbir değişiklik, ekleme, çıkarma ve yeniden düzenleme yapılmadığını garanti altına almak.

· Reddedilmezlik: Gönderen mesajı gönderdiğini, alıcı ise aldığını inkar edemez.

· Erişim Kontrolü: İzinsiz kişi ya da uygulamaların erişmemeleri gereken kaynaklara erişmelerinin engellenmesi.

ALINTIDIR
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst