• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Marias (Baker) Katliamı 23 Ocak 1870

Raussa

Bu diyarların en korkutucu günahlarındanım
tarihi_olaylar_sand-creek-jpg_950623175_1500490300.jpg


Olayın gerçekleştiği tarihten altı yıl önce gerçekleşen 1864 Sand Creek Katliamı Colorado’da bulunan beyaz yerleşimciler ve yerli Kızılderili halk arasındaki ilk haksız soykırım planıydı. Montana’nın Blackfeet yerleşim yerinde yapılan Marias Katliamı, James Welch’in kitabına da (Fools Crow) esin kaynağı olmuştur. Katliam ismini kabilenin kamp kurduğu Maria Nehri kıyısından almaktadır. Nehir boyunca yapılan katliam, Backfeet yerlilerinin küçük bir üyesi olan Baykuş isimli çocuğun Beyaz tüccarlardan birini atını çalmasıyla başlar. Malcolm Clarke isimli bu tüccar Montana’ya yeni taşınmıştır. Çalınan atlar Piegan Kızılderililerine göre tüccarın borcu için alınmıştır. Fakat bu kabul etmeyen tüccarın adamları Baykuş’u yakalayarak dövünce onuru kırılan Kızılderili savaşçılar gelerek tüccar ve oğlunu öldürmüşlerdir. Amerikalı askerler bu olaydan sonra Piegan Blacfeet Kızılderi liderini (Mountain Chief) aramaya koyulmuşlardı. Halk tüccar ve oğlunun öldürülmesinden sonra “Baykuş” adlı çocuğun ölüsünü teslim etmeleri için iki hafta süre tanımıştı. Fakat beklenen olmayıp çocuk teslim edilmeyince soğuk bir kış sabahı Kızılderililere saldırı planları yapılmaya başlanmıştı. (1)

17 Ağustos 1869 tarihinde tüccar Malcolm Clarke “Baykuş” ve arkadaşları tarafından öldürülünce. Baker, Kızılderili kampına 200 adam ile saldırmışlardı. -43 derece soğukta askerler ellerinden geldiğince hızlı hareket etmeye çalışıyorlardı. Kanlı katliam ile 173 silahsız kadın ve yaşlıları öldüren askerler, daha sonra kampa dönen erkekleri ise doksan kilometre uzaklıkta olan Fort Benton’a götürülürken yolda çoğu donarak hayatını kaybetmiştir. (2)

Aslıda Sand Creek Katliamı ile benzer olarak bu katliam toprak anlaşmazlığı nedeniyle çıkmıştır. 29 Kasım 1864 tarihinde yapılan Sand Greek Katliamı, Albay John Chivington tarafından komuta edilen askerler tarafından gerçekleştirilmiş ve benzer olarak yine Kızılderili kampta bulunan savunmasız kadın, yaşlı ve çocuklar öldürülmüştür. Yapılan saldırıya karşı kamptan hiçbir direniş olmadığı öldürülen insanların çaresizliği resimlerle kanıtlanmıştır. ( Katliam adını askerleri komuta eden Chivington Binbaşısı Eugene Baker’den almaktadır.)
 
Üst