• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

MERNİS

LQM33

?Linux ?
LV
0
 
Katılım
Tem 2, 2020
Mesajlar
1,267
Tepkime puanı
1,228
Puanları
99
Konum
Linux Kerneli
Merkezî Nüfus İdare Sistemi (MERNİS)
İnternette çok görmüşsünüzdür MERNİS datası olan var mı ? gibi şeyler.
Mernis dataları ülkelerin vatandaşlarını kimlik , adres vs bilgilerinin bulunduğu datalardır.
Türkiyenin de mernis datası internette gezmektedir maalesef o kadar acı bir durumdur ki bu ailenizin TC'si adres bilgisi vs bir veledin bilgisayarında saklıdır.
O kadar utanç verici bir durumdur ki bir ülkenin MERNİS datasını koruyamaması :(
Sanalda mernis var mı diyen veletlere suç olduğunu ve siberin de en çok bununla ilgilendiğini söyleyiniz.
Evet MERNİS datalarını bulundurmak , satmak , paylaşmak her türlüsü suçtur bunun şuan bu satırı bile korka korka yazıyorum :eek:
Siber Suçlarla mücadele de buna kızmaktadır direk paket ederler adamı o yüzden MERNİS işine hiç bulaşmıyorsunuz uzak duruyorsunuz.
Not: MERNİS yerine EGM datası da kullanılmaktadır.
 

Fabriel

LV
0
 
Katılım
May 11, 2020
Mesajlar
132
Tepkime puanı
232
Puanları
72
Yaş
32
Konum
Global
Web sitesi
fabox1942.blogspot.com
Ve halen o mernis internette dolaşıyor.

TR altyapısı gerekse siber suçlarla mücadele zayıf durumunda ve yanlış yöntemler izlemektedir.Yıllar geçti fakat değişen bir şey yok her ne kadar siber suçlarla mücadele bünyesinde kişiler yetişse de bilinen ezbere methodlar üzerinde gidiyor amaç bir rütbem olsun ben bilişimciyim havasın da olan kesimler de var.Hakkıyla çalışıp gerçek mücadele eden de var.

Ama günümüze baktığımız da gayet illegal aktivite suç oranı %90 lara dayanmış durumunda soru şu devletin siber ekibi neyle meşgul ? illegal aktivite sergileyen kişiler daha mı üstün.Her gün yasadışı forumlar da kr€dit kartı,hesap satışları,kristal met satışı,sahte kimlik passport vs,çocuk p*rnosu,sahte para,çipli kimlik ve neler neler var.

Bizler bunları bildirsekte gerekli kurumlara oralı oldukların artık sanmıyorum çünkü siteler halen faaliyetlerine devam ediyor.Eğer zamanın da devlet bu konu da gençler imkan kapısı sunsaydı ve bünyesinde gönüllü kişileri barındırsaydı tr nin siber suçlarla başa çıkma başarısı çok yüksek olurdu fakat devlet bu konuda fırsat sunmuyor her şey tasdikli belge değildir okulu bitirdiğinize dair diploma sizi bilgili yapmaz.

Ve zamanında kıymetimiz bilinseydi şu an başka bir ülkede ve iş konumunda olmazdım .her türlü illegal faaliyet yapan siteleri açığa çıkartırdım siber suçlarla mücadele ekibe tavsiyem içiniz de olup hiçbir işe yaramayanlar, bu işi yapamıyorsanız bırakın.

Fakat legal yönde hep tutumum devam etmiştir,artık kimse üstüne düşeni yapmıyor öyle bir zamandayız ki.Gerek devlete,gerekse millete çalışan ve faydalı olan kişiler lazımdır içimize sızmış ve faydası olmayan kişiler değil.
 
Son düzenleme:

Similar threads

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst