Neler yeni

MERNİS (2 Viewers)

Credits
194
Merkezî Nüfus İdare Sistemi (MERNİS)
İnternette çok görmüşsünüzdür MERNİS datası olan var mı ? gibi şeyler.
Mernis dataları ülkelerin vatandaşlarını kimlik , adres vs bilgilerinin bulunduğu datalardır.
Türkiyenin de mernis datası internette gezmektedir maalesef o kadar acı bir durumdur ki bu ailenizin TC'si adres bilgisi vs bir veledin bilgisayarında saklıdır.
O kadar utanç verici bir durumdur ki bir ülkenin MERNİS datasını koruyamaması :(
Sanalda mernis var mı diyen veletlere suç olduğunu ve siberin de en çok bununla ilgilendiğini söyleyiniz.
Evet MERNİS datalarını bulundurmak , satmak , paylaşmak her türlüsü suçtur bunun şuan bu satırı bile korka korka yazıyorum :eek:
Siber Suçlarla mücadele de buna kızmaktadır direk paket ederler adamı o yüzden MERNİS işine hiç bulaşmıyorsunuz uzak duruyorsunuz.
Not: MERNİS yerine EGM datası da kullanılmaktadır.

Fabriel 

FabSec Lab.
titan
vip
Credits
3,503
Ve halen o mernis internette dolaşıyor.

TR altyapısı gerekse siber suçlarla mücadele zayıf durumunda ve yanlış yöntemler izlemektedir.Yıllar geçti fakat değişen bir şey yok her ne kadar siber suçlarla mücadele bünyesinde kişiler yetişse de bilinen ezbere methodlar üzerinde gidiyor amaç bir rütbem olsun ben bilişimciyim havasın da olan kesimler de var.Hakkıyla çalışıp gerçek mücadele eden de var.

Ama günümüze baktığımız da gayet illegal Forum aktivite suç oranı %90 lara dayanmış durumunda soru şu devletin siber ekibi neyle meşgul ? illegal aktivite sergileyen kişiler daha mı üstün.Her gün yasadışı forumlar da kr€dit kartı,hesap satışları,kristal met satışı,sahte kimlik passport vs,çocuk p*rnosu,sahte para,çipli kimlik ve neler neler var.

Bizler bunları bildirsekte gerekli kurumlara oralı oldukların artık sanmıyorum çünkü siteler halen faaliyetlerine devam ediyor.Eğer zamanın da devlet bu konu da gençler imkan kapısı sunsaydı ve bünyesinde gönüllü kişileri barındırsaydı tr nin siber suçlarla başa çıkma başarısı çok yüksek olurdu fakat devlet bu konuda fırsat sunmuyor her şey tasdikli belge değildir okulu bitirdiğinize dair diploma sizi bilgili yapmaz.

Ve zamanında kıymetimiz bilinseydi şu an başka bir ülkede ve iş konumunda olmazdım .her türlü illegal Forum faaliyet yapan siteleri açığa çıkartırdım siber suçlarla mücadele ekibe tavsiyem içiniz de olup hiçbir işe yaramayanlar, bu işi yapamıyorsanız bırakın.

Fakat legal yönde hep tutumum devam etmiştir,artık kimse üstüne düşeni yapmıyor öyle bir zamandayız ki.Gerek devlete,gerekse millete çalışan ve faydalı olan kişiler lazımdır içimize sızmış ve faydası olmayan kişiler değil.

Son düzenleme:
Credits
0
Mernis dataları ülkelerin vatandaşlarını kimlik , adres vs bilgilerinin bulunduğu datalardır.
Türkiyenin de mernis datası internette gezmektedir maalesef o kadar acı bir durumdur ki bu ailenizin TC'si adres bilgisi vs bir veledin bilgisayarında saklıdır.
O kadar utanç verici bir durumdur ki bir ülkenin MERNİS datasını koruyamaması :(
Sanalda mernis var mı diyen veletlere suç olduğunu ve siberin de en çok bununla ilgilendiğini söyleyiniz.
Evet MERNİS datalarını bulundurmak , satmak , paylaşmak her türlüsü suçtur bunun şuan bu satırı bile korka korka yazıyorum :eek:
Siber Suçlarla mücadele de buna kızmaktadır direk paket ederler adamı o yüzden MERNİS işine hiç bulaşmıyorsunuz uzak duruyorsunuz.
,

Z3DX 

Forum Efsanesi
onursal
pentester
Credits
40
Bakmayın eskide olduğuna hala altyapılarımız, sunucularımız çöp durumda. Bu halde iken değil mernis, e devlet datanız çıkar haberiniz olmaz. Avrupada herhangi bir olay olduğunda GDPR ülkelerin / şirketlerin g*tünden kan alıyor. Sırf bu yüzden batan onlarca şirket sayarım. Ama bizde de şey vardı dimi KVKK kehkeh: Ülkemiz = Komedi

Credits
39,172
Bakmayın eskide olduğuna hala altyapılarımız, sunucularımız çöp durumda. Bu halde iken değil mernis, e devlet datanız çıkar haberiniz olmaz. Avrupada herhangi bir olay olduğunda GDPR ülkelerin / şirketlerin g*tünden kan alıyor. Sırf bu yüzden batan onlarca şirket sayarım. Ama bizde de şey vardı dimi KVKK kehkeh: Ülkemiz = Komedi
elektirik su sayaçlarının datası bile var adamlar yapıo (y)

MecTruy 

Yaşlı Kurt
1111xx
Credits
29,239
Türkiye cumhuriyetinin bir türllü sahip çıkamadığı datadır, düzenli olarak her iki senede bir internette tüm vatandaşların bilgisi laçka edilerek yayınlanır hackerler tarafından.

Credits
0
F

The_Fat 

what a tumblerful world
onursal
Credits
135
bizim ülke malesef böyle.Çok değil bir sene önce eybis(tren ebilet) sisteminde ciddi güvenlik açıkları olduğuna dair ilgili birimlere defalarca kez epostalar gönderdim.Hiçbiri cevaplanmadığı gibi düzeltilmedide.Çok ta şaapmamak lazım.

31 

ARTIK BURADA YOK
stad
Credits
1,951
bizim ülke malesef böyle.Çok değil bir sene önce eybis(tren ebilet) sisteminde ciddi güvenlik açıkları olduğuna dair ilgili birimlere defalarca kez epostalar gönderdim.Hiçbiri cevaplanmadığı gibi düzeltilmedide.Çok ta şaapmamak lazım.
reis ben istanbul üniversitesinde bi tanıdıgım vardı ondan it cilerin telefonunu istedim verdiler sonra konuştum dedim ki shell yükledim sisteminize öğrenci login platformunda xss var onlarda siklemediler boşver yani çok takma bir gün kıymetimiz anlaşılır :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar