• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Nginx Engintron Xenforo Session problemi Çözümü

Mectruy

Yaşlı Kurt
LV
0

Web sitesi
imhatimi.org
XenForo 2.x + Nginx fastcgi_cache full page guest caching
Xenforo forum scriptini kullanıyorsanız ve Nginx Engintron yüklü ise Cpanel'de çok büyük ihtimal üyelerinizin çerezleri birbirine karışıyor ve birbirlerinin hesapları arasında istem dışı geziyorlardır kehkeh: bunun sebebi ise nginx'in sessionları bile cache yapıyor olmasıdır ve sessionlarıda cacheden çağırırken doğru sessionu çağıramadığından böyle bir problem ile karşılaşıyoruz ! bu sorun sadece Nginx Engintron modulunde meydana gelmektedir, default nginxte böyle bir sıkıntı yok. Nginx engintron cacheleme konusunda default nginxe oranla çok daha geliştirilmiş olduğunuda unutmayalım.

Şimdi çözümü şöyle;
Öncelikle WHM Panelimize girelim ardından sol en üst köşedeki arama kısmına engintron yazalm ve yüklü olan modulü bulalım ve
Karşımıza çıkan menüden Edit nginx.conf 'a tıklayalım ve karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak.

engins000.png

Eklenecek kodumuz;

Apache yapılandırması:
### Start FastCGI Cache
map $http_cookie $nocachecookie {
    default                    0;
    ~xf_user                   1;
    ~xf_style_id               1;
    ~xf_session_admin          1;
    ~xf_lscxf_logged_in        1;
}
map $request_uri $nocacheuri {
    default                 0;
    ~^/admin.php            1;
    ~^/register             1;
    ~^/login                1;
    ~^/lost-password        1;
    ~^/misc/style           1;
}
fastcgi_cache_path /var/run/nginx_fastcgi_cache levels=1:2 keys_zone=fastcgicache:512m inactive=30m;
### End FastCGI Cache
İşlemin geçerli olabilmesi için Nginxi restart etmeniz gerekli, aynı menüden restart kısmı en üsttedir.

Artık üye sessionların cachelenmesi ve admin panelin cachelenme sorunu böylece ortadan kalkmış olacak. Ben xenforo için anlattım ancak birçok başka scriptte bu sorunu yaşayan varsa kodu scriptine göre düzenlemesi gerekir, burada önemli olan nokta üye login sessionları hangi tablo adıyla tutuluyor ? bunu bilmeniz yeterli.

Son düzenleme:

Clintwood

amigo
LV
0

Zamanında yaşamıştım büyük bir forum sitesinde hatta forumu kapattılar 1 gün. Demek çözümü buymuş :D

mat3rialist

Punitive
LV
0

eline sağlık @Mectruy . Ufak bi düzeltme session değil cookie üzerinde tutuyor.Cachlediği zaman problem ortaya çıkıyor. Değiştirilen nginix ayarlarıylada cookie cachlemesi ortadan kaldırılıyor yeniden nginix ayağa kaldırıldığında problem ortadan kalkmış oluyor

DAMAR

cCc
LV
1

Awards
2
Web sitesi
www.imhatimi.org
XenForo 2.x + Nginx fastcgi_cache full page guest caching
Xenforo forum scriptini kullanıyorsanız ve Nginx Engintron yüklü ise Cpanel'de çok büyük ihtimal üyelerinizin çerezleri birbirine karışıyor ve birbirlerinin hesapları arasında istem dışı geziyorlardır kehkeh: bunun sebebi ise nginx'in sessionları bile cache yapıyor olmasıdır ve sessionlarıda cacheden çağırırken doğru sessionu çağıramadığından böyle bir problem ile karşılaşıyoruz ! bu sorun sadece Nginx Engintron modulunde meydana gelmektedir, default nginxte böyle bir sıkıntı yok. Nginx engintron cacheleme konusunda default nginxe oranla çok daha geliştirilmiş olduğunuda unutmayalım.

Şimdi çözümü şöyle;
Öncelikle WHM Panelimize girelim ardından sol en üst köşedeki arama kısmına engintron yazalm ve yüklü olan modulü bulalım ve
Karşımıza çıkan menüden Edit nginx.conf 'a tıklayalım ve karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak.

Ekli dosyayı görüntüle 1916

Eklenecek kodumuz;

Apache yapılandırması:
### Start FastCGI Cache
map $http_cookie $nocachecookie {
    default                    0;
    ~xf_user                   1;
    ~xf_style_id               1;
    ~xf_session_admin          1;
    ~xf_lscxf_logged_in        1;
}
map $request_uri $nocacheuri {
    default                 0;
    ~^/admin.php            1;
    ~^/register             1;
    ~^/login                1;
    ~^/lost-password        1;
    ~^/misc/style           1;
}
fastcgi_cache_path /var/run/nginx_fastcgi_cache levels=1:2 keys_zone=fastcgicache:512m inactive=30m;
### End FastCGI Cache
İşlemin geçerli olabilmesi için Nginxi restart etmeniz gerekli, aynı menüden restart kısmı en üsttedir.

Artık üye sessionların cachelenmesi ve admin panelin cachelenme sorunu böylece ortadan kalkmış olacak. Ben xenforo için anlattım ancak birçok başka scriptte bu sorunu yaşayan varsa kodu scriptine göre düzenlemesi gerekir, burada önemli olan nokta üye login sessionları hangi tablo adıyla tutuluyor ? bunu bilmeniz yeterli.
Eline saglik yararli konu kehkeh:

Z3DX

0

Awards
1
Daha önce nginx ile karşılaşmadım ama aldım arşivime, eline emeğine sağlık abi

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8