• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Python Kacışlar Ve Kacış Dizileri -1

---Kacış Dizisi Nedir ?---

Python’da özel anlam taşıyan işaret veya karakterleri, sahip oldukları bu özel anlam dışında bir amaçla kullanmamızı sağlayan birtakım araçlardır.--- Bu örnek Extra olarak verilmiştir . ---

>>> "Patron, "Bugün imha timi'ne Katılıyorum," dedi."
Burda Hatalı olan Şey Tırnak İşaretlerinin Aynı olması buda Python'nın Patronun Başındaki ,tırnaktan başalayıp Bügünün Başındaki tırnağa Kadar Okuması demek , şimdi Entere basarak görelim :

>>> "Patron, " işte python bunu böyle algılar buda yeni başlayan python severler için can sıkıcı olablir . :D

bu sorunu cözmek için şöyle bir kacış formülü üretebiliriz .

>>> 'Ahmet, "Bugün sinemaya gidiyorum," dedi.'


>>> """Ahmet, "Bugün sinemaya gidiyorum," dedi."""


böyle yaparsak ,Python okuma esnasında bu cümleye takılmaz ve doğru bir şekilde, karakter dizisini kapatan tırnak işaretini bulabilir .

buda kacışlar Hakkında İlk Bilgiydi ,

Şimdi Python da Kullanacağımız Kacış Dizilerine gelelim :


---Ters Taksim (\) ---

Eğer tırnaklarla uğraşmak istemiyorsak Size ikinci bir çözüm .

>>> print('İmhatimi Türkiye\'nin hack grubu .')

İmhatimi Türkiye'nin Hack Grubu .


Bir örnek daha verelim:

>>> print("\"Real\" kelimesi Türkçede \"gerçek\" anlamına gelir.")

"Real" kelimesi Türkçede "gerçek" anlamına gelir.

Burada da cümle içinde çift tırnak işaretlerini kullandığımız halde, \ işaretleri sayesinde karakter dizilerini yine çift tırnakla tanımlayabildik.Bütün örneklerde " \ " işaretini kullandığımızı görüyorsunuz. İşte bu tür işaretlere Python’da kaçış dizisi (escape sequence) adı verilir. Bu işaretler karakter dizilerini tanımlarken oluşabilecek hatalardan kaçmamızı sağlar. Diğer Kacış Dizilerini Gördüğümüzde " / "
işareti daha cok göreceğiz.---extra bilgi ---


Ancak \ kaçış dizisinin yetenekleri yukarıdakilerle sınırlı değildir. Bu kaçış dizisini, uzun karakter dizilerini bölmek için de kullanabiliriz. Şimdi şu örneği dikkatlice inceleyin:


>>> print(" RealPatron imhatim'ne 2020 yılında \
... meftun'nun sayesinde Katılmıştır , \
... imhatimi oldukça güçlü ve yetenekli bir ekipdir.")

RealPatron imhatim'ne 2020 yılında meftun'nun sayesinde Katılmıştır , imhatimi oldukça güçlü ve yetenekli bir ekipdir.


Normal şartlar altında, bir karakter dizisini tanımlamaya tek veya çift tırnakla başlamışsak, karakter dizisinin kapanış tırnağını koymadan Enter tuşuna bastığımızda Python bize bir hata mesajı gösterir. Ancak KACIŞ DİZİSİ sayesinde Hatayı engellemiş olduk.


İşte \ kaçış dizisi bizim burada olası bir hatadan kaçmamızı sağlar. Eğer Enter tuşuna basmadan önce bu işareti kullanırsak Python tıpkı üç tırnak işaretlerinde şahit olduğumuz gibi, hata vermeden bir alt satıra geçecektir. Bu sırada, yani \ kaçış dizisini koyup Enter tuşuna bastığımızda >>> işaretinin … işaretine dönüştüğünü görüyorsunuz. Bu işaretin, Python’ın bize verdiği bir ‘Yazmaya devam et!’ mesajı olduğunu biliyorsunuz.


Evet Arkadaşlar Bir dahaki Paylaşımda Geri kalan Kacış Dizilerini Anlatacağım .
Sıradaki Kacış dizsi: Satır Başı (\n)

Şimdilik Anlatımım Bu kadardı , Sevgili imhatimi Ailesine Teşekkür ederim.
 
Üst