• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Siber Güvenlik Tehdit Kategorileri

Arık Böke

Grafiker
LV
0
 
Katılım
Nis 8, 2020
Mesajlar
357
Tepkime puanı
258
Puanları
43
Konum
MOĞOLİSTAN
Siber Güvenlik Tehdit Kategorileri


Siber tehdit istihbaratı yazı dizimizin bir sonraki bölümü “Siber Güvenlik Tehdit Kategorileri” konusu ile kaldığımız yerden devam ediyoruz. Önceki bölümümüze “Siber Tehdit İstihbaratında Bilinenler ve Bilinmeyenler” konusuna değinerek siber tehdit istihbaratındaki aktörlerden bahsetmiştik.
Siber Güvenlikte Ağ Tehditleri
Ağ güvenliği tehditleri tüm dünyadaki insanlar ve kuruluşlar için büyüyen bir sorundur ve her geçen gün oluşturduğu tehdit büyümektedir. Ancak ağda oluşan sorunlar her zaman tehdit aktörlerinden kaynaklı olmayabilir. Kötü yapılandırılmış ana bilgisayarlar ve beraberindeki sunucular ağ güvenliğine yönelik tehditler gibi davranabilirler. Çünkü kaynakları orantısız bir şekilde tüketip, anormal davranışlar sergileyebilir ve örneğin DDoS saldırısına maruz kalınmış izlenimi oluşturabilirler. Bu gibi durumların haricinde gerçekten tehdit oluşturan durumları ortadan kaldırmak için en etkili araçlar tercih edilmelidir. Ağımıza karşı olan tehditleri mantıksal saldırılar ve kaynak saldırıları olarak gruplandırabiliriz.
Mantıksal Saldırılar
Mantıksal Saldırılar sistemin çalışmasına zarar verecek zafiyetler, açıklıklar barındıran mevcut güvenlik açıklarından yararlanılan saldırılardır. Bu yöntem ağ yapısına zarar verme, çalışma performansını etkileme amacı taşıyan saldırganlar için çok sık tercih edilen bir yöntemdir.
Microsoft PNP MS05-039’un aşırı yüklenmesi zafiyetinin kullanılması bu yönteme örnek olarak verilebilir.
Yine bu konuya “ölüm pingi” olarak adlandırılan saldırı çeşidi de örnek olarak gösterilebilir. Bu saldırıda ICMP paketleri için ayrılan bant genişliğinden daha büyük paketler gönderilir ve sistem bundan etkilenir.
Mantıksal saldırılardan korunmanın en etkili yöntemlerinden biri yazılımların ve sistemlerin gerekli güncellemelerini yapmaktır.
Kaynak Saldırıları
Bu saldırı çeşidi özellikle CPU ve RAM gibi sistem için hayati önem taşıyan kaynakları hedef almaktadır. Bu işlem ağa çok sayıda istek ve IP paketi gönderilerek gerçekleştirilebilir. Bu tür saldırılar tipik botnet ve zombi saldırılarını kapsamaktadır. Bu tür kötü amaçlı saldırılar uzaktan kumanda özelliği altında başarılı bir şekilde çalışmalarına olanak sağlayan iletişim altyapısının yanı sıra, farklı tür saldırılar başlatma komutları da içerebilir.
Ağ Tehditlerine Örnek Saldırılar: Solucanlar, Truva Atları, DDoS Saldırıları, Sosyal Mühendislik Saldırıları, Spoofing, Sniffing.
Uygulama Tehditleri
Uygulama güvenliği, tehditleri ve açıklıkları tespit ederek, çözerek ve önleyerek bir uygulamanın güvenliğini test etmenin genel süreci olarak adlandırılabilir. Bu tehditler ve güvenlik açıkları kötü amaçlı yazılım, kimlik avı saldırıları, DDoS saldırıları ve veri ihlallerini içermektedir.
Mobil Uygulamaları
Akıllı telefonların ve tablet teknolojisinin benimsenmesiyle birlikte mobil cihazların kullanım çok yaygınlaşmıştır. Saldırganlar bu durumu kendi lehine çevirmek isteyip yeni stratejiler geliştirmek istemektedirler.Bu stratejilerin dikkat gerektiren bir dizi etkinliği kapsaması gerekmektedir.
Bunlar; Bring Your Own Device (BYOD)-Kendi Cihazınızı Getirin‘den Mobile Device Management (MDM)-Mobil Cihaz Yönetimi‘ni kapsayan geniş bir yönetim ve kullanıcı farkındalığı gerektiren çeşitli aktiviteleri kapsamaktadır.
Mobil uygulama güvenliğindeki en büyük problem mobil cihazları kullanan/yöneten kullanıcılar ve kuruluşlar, indirdikleri ve kullandıkları uygulamaların gerçekte ne yaptığını bilmemesidir.
Mobil uygulama güvenlik incelemesi; kod çalıştırılması, erişim yükseltilmesi, veri sızması, bilginin dışarıya aktarımı ve diğer güvenlik sorunlarına yol açabilecek güvenli açıklarını ve yanlış yapılandırmaları kapsamaktadır.
Web Uygulamaları
Web uygulamaları güvenliği kapsamlı bir web yelpazesini güvenlik ihlallerinden koruyan bir bilgi güvenliği biçimidir. Bu kapsam veritabanlarını, sosyal medya sayfalarını ve kullanılan yazılımları içermektedir.
Web servisleri, XML, SOAP, WSDL, UDDI gibi açık standartları kullanarak web tabanlı uygulamaları dahil etmenin kontrollü bir yolu olarak tanımlanabilir. Tüm bu platformlar ve platformlar arası iletişim yolları, potansiyel bir saldırı için çeşitlilik oluşturmaktadır.
Örnek bir web hizmeti incelemesi, bir anahtarın gönderilmesine ve XML tarafından oluşturulan verilerin indirilmesine izin veren SOAP tabanlı çevrimiçi XML üreticisinin güvenliğini kapsamaktadır.
Bir web uygulaması testi gibi, Sense of Security hizmetleri testi, uygulandığı teknoloji ve üzerinde çalıştığı Web sunucusu/arka uç veritabanının güvenliği ne olursa olsun, Web hizmetinin kendisinde bulunan önceden tanımlanmış güvenlik açıklarını belirler. Bu inceleme, özel uygulama katmanındaki tehditleri modellemektedir.
Uygulama Tehditlerine Örnek Saldırılar: Kötü amaçlı yazılımlar, Kimlik Avı Saldırıları-Phishing, DDoS Saldırıları, Veri Sızıntısı Olayları.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst