Neler yeni

Yeni Sosyal Mühendislik - Tüm Konular (1 Viewer)

Kıdemli Yüzbaşı

Cem Yeter Artık
ez152
Credits
0
TELEFON İLE SOSYAL MÜHENDİSLİK
En etkili sosyal mühendislik ataklarından biride telefon aracılığı ile yapılır. Bir hacker sizi arayabilir ve yetkili biri gibi davranabilir ve yavaş yavaş kullanıcı bilgilerinizi öğrenebilir. Özellikle yardım masaları bu tarz ataklara yatkındır.
Şimdi iyi bir örneğe bakalım : Gecenin bir yarısı sizi arayabilirler:
H: ‘Son altı saat içinde Mısırı aradınız mı? ’
K: ‘Hayır’
H: ‘Sizin kartınız ile Mısıra yapılmış bir arama bulunmaktadır. Bir sorununuz var ve $2000 borçlu gözüküyorsunuz.’
H:‘Mesleğimi göz önünde bulundururum ki sizi bu borçtan kurtarabilirim. Yalnız bana PIN ve kart numaranızı söylemeniz gerekmektedir. Daha sonra sizi bu borçtan kurtaracağım’
(H: Sosyal mühendislik yapan kişi, K: Sosyal mühendisliğe maruz kalan kişi)
Yardım masaları genellikle bu işe eğilimlidirler. Çünkü onlar yardım için ordalar , gerçekte yasal olmayan bilgileri öğrenmeye çalışan kişiler tarafından istismar edilebilir. Yardım masası çalışanları güler yüzlü ve bilgi vermek için eğitilirler. Bu nedenle sosyal mühendislik için altın bir fırsattır. Yardım masası çalışanların çoğu güvenlik için çok az eğitilmişlerdir. Yardım masası çalışanları daha çok sorulan soruları cevaplamaya ve bir sonraki telefona geçmeye eğilimlidirler.Bu da çok büyük bir güvenlik açığı oluşturmaktadır.
Canlı bir Bilgisayar Güvenlik Enstitüsü gösterisinin kolaylaştırılmış, zekice tanımlanmış yardım masası sömürüsü bir telefon şirketini araması ve yardım masasına ulaşmasıyla başlar.
H: Bu geceki nöbetçi idareniniz kim?
K: Betty.
H: Betty ile görüşebilir miyim?
H: (transfer ediliyor) Merhaba Betty, İyi günler dilerim. Sisteminiz neden çalışmıyor?
K: Çalışmıyor mu? Gayet iyi durumda.
H: Daha iyi olması için oturumu kapatın
K: ( Oturumu kapatıyor )
H: Tekrar oturumu açın.
K: ( Oturumu açıyor )
H: Daha bir bip sesi göremedik, bir değişiklik göremedik. Yeniden oturum kapatır mısınız?
K: ( Oturumu kapatıyor )
H: Betty, senin ID ile ne olacağını anlamak için, senin bilgilerinle giriş yapmam gerekiyor. Şifreni ve ID numaranı verirmisin?
Böylelikle şifreyi ve ID yi öğreniyor. Zekice…
(H: Sosyal mühendislik yapan kişi, K: Sosyal mühendisliğe maruz kalan kişi)
Telefon konusunda yapılan bir değişimde telefon ödemeleri yada ATM dir. Hackerlar gerçekte surf yaparlar ve bu yolla PIN ve kredi kartı numaralarını bu yolla elde ederler. (Büyük bir İngiliz hava alanında çalışan bir arkadaşımın başına geldi). İnsanlar daima telefon gişelerinde ayakta dururlar, bu nedenle bu tarz yerler de daha dikkatli olunması gereken yerlerdir.

ÇÖPLERİ BOŞALTMA (Dumpster Diving)
Çöpleri boşaltmak, çer çöpü temizlemek olarak ta bilinir be başka bir sosyal mühendislik metodudur bilgilerin büyük bir çoğunluğu, şirketin çöplerinden toplanmıştır The LAN Times, çöpünüzde bulunan potansiyel güvenlik tehlikelerini şöyle sıralamaktadır: "şirket telefon rehberi, kısa notlar, şirketin idari politika bilgileri, olaylar ve tatil izinleri, sistem işleyiş şekilleri, hassas veriler yada giriş isim ve şifreleri çıktıları, kaynak kod çıktıları, diskler ve bantlar, şirket mektupları ve kısa formlarve eskimiş donanımlar"
Bu kaynaklar hacker lar için zengin bilgi damarlarıdır. Telefon rehberleri hackerlara canlandırılacak yada hedefteki insanların telefon numaralarını ve isimlerini verir. Organizasyon grafikleri organisazyonda ki yetkili posizyon daki kişiler hakkında bilgiler içerir. Küçük notlar giriş oluşturmak için cazip ve ilginç ufak bilgiler içerir. Takvimler çok önemlidir,hangi işçinin ne zaman işyeri dışında olacağını belirtir. Sistem el kitapları, hassas bilgiler ve diğer teknik bilgi kaynakları hackırlaraağa izinsiz girebilmek için gerekli bilgileri verebilir. Son olarak, eski donanımlar özellikle hard diskler yeniden onarılıptüm kullanışlı bilgiler elde edilebilir.

• Like
Tepkiler: BQX

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar