• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir? Nasıl kurulur?

Mr.Emre

RedMaster
LV
0
 
Katılım
Tem 7, 2019
Mesajlar
256
Tepkime puanı
252
Puanları
63
Konum
İmhatimi
SSL Sertifikası Nedir?

SSL sertifikası aslında internet sitemizin sigortasıdır bir internet sitesinde bulunan bütün irtibatları şifreleyerek kopyalanmasını engellemek emeli ile kullanılır her ssl sertifikasıfirması aldığınız sertifikaya göre savunma miktarı belirtir. mesela en kolay sertifika 10.000$'a kadar internet sitenizden kaynaklı olası bir yazılım bilgi kopyalanması ve kredi kartı gibi değerli vesikalarınızın kopyalanmasını engeller.
SSL Sertifikası bir sitede olup olmadığını sitenin adres çubuğundaki kilit işareti ve https// ile anlayabilir.

Nasıl kurulur?

Adım 1: SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)

Host satın aldığınızda mailinize cPanel bilgileri gelmiştir. Bu oturuma girerek GÜVENLİK -> SSL/TLS ‘yi bulun.
Adım 2 : SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)

Bir evvelki adımda SSL/TLS ‘ye girdiyseniz burada karşınıza Siteniz için SSL yükleyin ve yönetin (HTTPS)seçeneği çıkacaktır. Bunun altında bulunan SSL sitelerini yönetin. linkine tıklayın. Artık yeni bir SSL yüklemek için hazırız.
Adım 3 : SSL yükleme

SSL yükleme sayfasına eriştiyseniz artık tek yapmamız şart olan SSL için ihtiyaç duyulan bilgileri doldurmak ve kaydetmek.
Sayfada biraz aşağı kaydırdığınızda sizden tesir alanı seçmenizi isteyecektir. Hangi tesir alanına sertifika ilave etmek istiyorsanız seçin. Daha sonra ssl için elinizde olması şart olan
  • Certificate: (CRT) bölümüne CRT dosyasının muhtevanını,
  • Private Key: (KEY) bölümüne KEY dosyasının muhtevanını,
  • Certificate Authority Bundle: (CABUNDLE) bölümüne sub.class1.server.ca.pem dosyasının muhtevanını yapıştırıp kaydetmeniz gerekiyor.
Elinizde yalnızca CRT dosyası varsa bunu yapıştırın. Daha sonrasında hemen sağında Sertifikaya göre otomatik doldur seçeneği gelecektir. Buna bastığında otomatik olarak doldurması gerekir. Şayet doldurmuyorsa elle ilave etmeniz gerekebilir.

Adım 4 : SSL Kontrolü

Ayarları kaydettikten sonra SSL çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için domaininizi https://domainadi.com şeklinde adres satırına yazarak test2 edebilirsiniz.

 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst