Neler yeni

Coinli Yeni Başlayanlar için Linux (2 Viewers)

HackerWhoAmI

Ölürüm Türkiyem..!
majorrr
Credits
56
Yine bir Linux meselesi...
Bundan 1 yıl sonra @LQM33 ;
-Evet arkadaşlar bugün sizlere Linux mu yoksa çöp olan Windows işletim sistemini mi kullanacağız onu anlatacağım
Zaaa:
Eline sağlık

Credits
0
Linux'a yeni başlayanlar için distro (dağıtım) önerisinde bulunacağım.
Windows'tan sıkılıp veya bir neden dolayısı ile linux'a geçmek isteyen çok insan var.
Wİndows'tan linux'a geçmeden önce şu özelliklerin kendinizde olup olmadığını kontrol edin.
###################################
Sabır
Araştırmacı yapı
Okumaya alışık olmak
Azim
Özellikle araştırmacı yapı sizde yoksa o çöp işletim sisteminde devam edin ve bu konuyu terk edin.
Araştırmacı yapı neden önemli ?
Bir çok donanın üreticisi (özellikle anakart) windows destekli üretim yaptığı için linux kurulumlarında sorun çıkabiliyor.
Yani siz linux'u windows gibi rahat hatasız kuramayabilirsiniz bu nedenle ortaya çıkacak hataları çözmek için araştırma yapmanız gerekiyor.

Ufak tavsiye:
Linux kurmada sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir.
Bu nedenle yanınızda YEDEK BİR WİNDOWS bulundurun.
Aksi taktirde aldatılmış erkek misali ortada kalırsınız.

Şimdi gelelim size uygun dağıtım seçmede.
Linux özgür açık kaynak olduğu için bir sürü türü vardır (dağıtım)
Önüne gelen dağıtım çıkarmıştır.(nuke alınma kanka)
Size bir kaç dağıtımın ismini sayayım:
Arch
Manjaro
Ubuntu
Mint
Fedora
bu liste uzar gider...

Şimdi bunların özelliklerinden bahsedeyim:
Ubuntu Dağıtımı: En popüler linux dağıtımıdır.
Türkçe kaynağı çok bol bulunur. En hatasız linux dağıtımlarından biridir. Yeni başlayanlar genel de bunla başlar.
Mint: Buda hatasız dağıtımlardan biridir.
Arch: Linux'ta bilgili olan insanların kullanabileceği (ilk kez linux kullanan insanlar sakın ama sakın denemesin) linux dağıtımıdır.
kurulumunda arayüz bulunmaz her şeyi siz yaparsınız terminalden.
Manjaro: Arch'ın son kullancıya uyarlanmış daha kolay kurulabilen/kullanabilinen hali.

Benim yeni başlayanlara tavsiyem ubuntudur. Kaynağı da boldur hataları da azdır.
Ubuntu kullanabilirsiniz.

Şunu ekliyeyim linux linux diye tutturup geçtikten sonra tekrar windows'a dönen çok arkadaşım var.
Umarım o çöplüğe geri dönmezsiniz.
Eline Sağlık kral

W1se

Meee🐏
ez152
Credits
10
Linux'a yeni başlayanlar için distro (dağıtım) önerisinde bulunacağım.
Windows'tan sıkılıp veya bir neden dolayısı ile linux'a geçmek isteyen çok insan var.
Wİndows'tan linux'a geçmeden önce şu özelliklerin kendinizde olup olmadığını kontrol edin.
Sabır
Araştırmacı yapı
Okumaya alışık olmak
Azim
Özellikle araştırmacı yapı sizde yoksa o çöp işletim sisteminde devam edin ve bu konuyu terk edin.
Araştırmacı yapı neden önemli ?
Bir çok donanın üreticisi (özellikle anakart) windows destekli üretim yaptığı için linux kurulumlarında sorun çıkabiliyor.
Yani siz linux'u windows gibi rahat hatasız kuramayabilirsiniz bu nedenle ortaya çıkacak hataları çözmek için araştırma yapmanız gerekiyor.

Ufak tavsiye:
Linux kurmada sorun yaşama ihtimaliniz yüksektir.
Bu nedenle yanınızda YEDEK BİR WİNDOWS bulundurun.
Aksi taktirde aldatılmış erkek misali ortada kalırsınız.

Şimdi gelelim size uygun dağıtım seçmede.
Linux özgür açık kaynak olduğu için bir sürü türü vardır (dağıtım)
Önüne gelen dağıtım çıkarmıştır.(nuke alınma kanka)
Size bir kaç dağıtımın ismini sayayım:
Arch
Manjaro
Ubuntu
Mint
Fedora
bu liste uzar gider...

Şimdi bunların özelliklerinden bahsedeyim:
Ubuntu Dağıtımı: En popüler linux dağıtımıdır.
Türkçe kaynağı çok bol bulunur. En hatasız linux dağıtımlarından biridir. Yeni başlayanlar genel de bunla başlar.
Mint: Buda hatasız dağıtımlardan biridir.
Arch: Linux'ta bilgili olan insanların kullanabileceği (ilk kez linux kullanan insanlar sakın ama sakın denemesin) linux dağıtımıdır.
kurulumunda arayüz bulunmaz her şeyi siz yaparsınız terminalden.
Manjaro: Arch'ın son kullancıya uyarlanmış daha kolay kurulabilen/kullanabilinen hali.

Benim yeni başlayanlara tavsiyem ubuntudur. Kaynağı da boldur hataları da azdır.
Ubuntu kullanabilirsiniz.

Şunu ekliyeyim linux linux diye tutturup geçtikten sonra tekrar windows'a dönen çok arkadaşım var.
Umarım o çöplüğe geri dönmezsiniz.
es

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar