• Hack kategorilerindeki birçok içerik Gizli içeriktir yani sadece cevap yazarakı erişebileceğiniz türden içeriklerdir, ancak yeni üyelerin hack kategorilerine cevap yazması engellenmiştir ! spam ve sömürüye karşı bir tedbirdir, forumumuza katkı sunarsanız rütbeniz kısa sürede yükselir ve tüm forumu engelsiz kullanabilirsiniz.

Darboğaz nedir?

Katılım
Mar 25, 2020
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Selamın aleyküm

Darboğaz, bir aygıtın diğer aygıtın hızına yetişememesi sonucu sistemin istenen performansı karşılayamamasıdır. Darboğaz genellikle düşük işlemci + güçlü ekran olduğunda olur. Bunun dışında düşük ram + güçlü ekran olduğunda da olabilir. Yani tüm donanımlarda darboğaz beklentisi olabilir. Mesela:

-Core duo gibi bir işlemciyle gtx 1050 ti gibi bir ekran kartı kullanılırsa

-2gb 800mhz gibi bir ram'la rx 570 gibi bir ekran kartı kullanılırsa


Yani anlayacağımız üzere düşük aygıtla güçlü aygıt kullanılırsa darboğaz olur. Mesela:

Ram çok düşüktür, ekran kartı güçlü. Kullanım zamanı ekran kartı çok güçlü olduğu için ram ekran kartının hızına yetişemez ve bu darboğaz yapar. Bu da sistem için tehlikeli bir durumdur.

Darboğaz genellikle oyunlarda oluşur.

Peki darboğazı önlemek için ne yapılmalıdır?

Darboğazı önlemek için düşük olan aygıt (ram veya işlemci), yani hangisi çok düşük ve uyumsuz ise o değiştirilmelidir. Değiştirme imkanı olmayanlar ise (işlemcisi düşük olanlar) over clock (hız aşırtma) yaparak, darboğaz riskini düşüre bilirler.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst