Neler yeni

En Güçlü Siber Güvenliğe Sahip Ülkeler Açıklandı (1 Viewer)

RedSamuray

Multi Millionaire Of Gold Empire
uzmannnnn
Credits
2,529
Merhaba Değerli İmhaTimi Üyeleri Ben Red Samuray

Bugün İnternette Takılırken İlgimi Çeken Bir Konu Oldu Dünya Genelindeki Ülkelerin Siber Güvenlik Güçleri Sıralanmış Bende Sizlerle Paylaşmak İstedim.

güç.jpg

1. Amerika Birleşik Devletleri: 50,24
  2. Çin: 41,47
  3. Birleşik Krallık: 33,57
  4. Rusya: 28,38
  5. Hollanda: 24,18
  6. Fransa: 23,43
  7. Almanya: 22,42
  8. Kanada: 21,50
  9. Japonya:21,03
  10. Avustralya: 20,04
  11. İsrail: 20,01
  12. İspanya: 18,50
  13. İsveç: 18
  14. Estonya: 17
  15. Yeni Zelanda: 16,50
  16. Kore Cumhuriyeti: 16
  17. İsviçre: 16
  18. Singapur: 14
  19. Malezya: 12
  20. Vietnam: 10
  21. Hindistan:9
  22. Türkiye: 8
  23. İran:8
  24. Brezilya: 7
  25. Ukrayna: 6,5
  26. Suudi Arabistan: 6
  27. Litvanya: 5
  28. İtalya:4
  29. Mısır:3
Türkiye 22.Sırada

Türkiye, genel sıralamada 22. olsa da İsrail tarafından alınan verilerin az olduğunu ve ayrı bir şekilde değerlendirmesi gerektiği için bunun sırayı bozabileceğini belirtelim. İtalya ve Mısır gibi ülkeleri geride bırakan Türkiye'nin sıralamalarının pek de iç açıcı olmadığını söyleyebiliriz. Türkiye’nin diğer analiz sonuçlarına göre listede edindiği sıralara daha yakından bakalım.

1. Yabancı Devletlerden İstihbarat Alma: 27
Gözetleme Yeteneği: 20
Siber Güvenlik Üzerinden Kazanç Sağlama: 29
Ulusal Siber Savunma: 21
Ofansif Siber Yetenekleri: 20
Bilgi Ortamının Kontrolü: 28

Norm Geliştirme Ve Uluslararası İşbirlik: 22

Siber güvenlik hangi niteliklerle ölçülüyor?

Harvard Üniversitesi araştırmacıları, siber güvenlik testlerinde tek bir verinin yeterli olmayacağını, gücün tutarlı bir şekilde ölçülmesi için 7 farklı faktörün göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor. Dilerseniz bu 7 faktörü daha yakından inceleyelim.

Yerel grupların çevrimiçi incelenmesi ve gözlemlenmesi
  • Ulusal sibel savunmaların geliştirilmesi ve güçlendirilmesi
  • Bilgi ortamının kontrol edilip yönetilmesi
  • Ulusal güvenlik için yabancı istihbarat toplanması
  • Siber alan üzerinden milli gelir elde edilmesi
  • Düşmanın altyapılarının ve sistemlerinin yok edilip devre dışı bırakılması
  • Siber normların ve teknik standartların uluslararası olarak tanımlanması

Sizlere 3 Adet Sorum Olacak;

Peki Siz Bu Veriler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

Sizce Bu Veriler Doğrumu Yoksa Birilerinin Algı Oyunumu ?

Peki Sizce Bu Ülkelerin Devlete Legal Maaş İle Çalışanlar Haricinde Bu İşin İllegal Tarafında En Güçlü Ülke Kim ?

D4RİUS 

THE NOXUS CONQUEROR
onursal
Credits
701
1.sorun un cevabı bu veriler hem acı verici hemde güldürücü acı verici türkiyenin teknolojisinin iyi olduğu halde çok geride kalması güldürücü olan bu siber güvenlikte büyük olan devlelerin icraatlarının yok olması 2.soru algı oyunu olmasının ihtimali var çünkü bu kadar büyük farkların olması çok zor 3.soru legal olan işten hayır çıkmayacak çünkü savaş hariici çoğu savunmada mesele illegalde ondada düşüncem türkiyein bu konuda iyi bir yere olduğu

Credits
190
Ne yalan söyleyeyim büyük bir siber savaş çıksa ülkemiz çok fazla korunaklı değil. kaç kere türk telekom çöktü bazı bankalarımız da aynı şekilde çöktü. çoğu sitelerimizde her geçen gün ciddi açıklar ortaya çıkıyor. tabi bu sorunun ileriki yıllarda düzeleceğini ümit ediyorum. kısacası siber alana da yatırım yapmalı ve gelişmeliyiz.

Credits
1,445
ilk 4 Ne Kadar Alırsan Al Değişmez Sonra Gelen Ülkeler Değişir Türkiyenin Daha Altlarda Olması Lazım Ne Devlet Tarafında Nede Halk Tarafında Ciddiye Bile Alınmayan Siber Güvenlik Sektörü Nasıl Bu Denli Yüksek Oda Ayrı Bir Soru İşareti Türk Hackerler Olarak Çeşitli Gruplar Forumlar Vs Herkes Bu Kültüre İyi Veya Kötü Birşeyler Kattı Ama Devlet Desteği Alınmadan Bilmiyorum Daha Ne Kadar Gelişile Bilir Halen Büyük Bir Çoğunluk Phising Saldırılarına Kanarken Onu Geçtim Halen Telefon Dolandırıcılarına Bile Kanarken 22 Sıra Büyük Başarı Daha Biz Bu Haldeyken Böyle Bir Sıradaysak Diğer Ülkeleri Düşünemiyorum Bile

Son düzenleme:

SHuTTeRLooK

Forumun en eski üyelerinden :)
stad
cracker
Credits
424
ilk Ne Kadar Alırsan Al Değişmez Sonra Gelen Ülkeler Değişir Türkiyenin Daha Altlarda Olması Lazım Ne Devlet Tarafında Nede Halk Tarafında Ciddiye Bile Alınmayan Siber Güvenlik Sektörü Nasıl Bu Denli Yüksek Oda Ayrı Bir Soru İşareti Türk Hackerler Olarak Çeşitli Gruplar Forumlar Vs Herkes Bu Kültüre İyi Veya Kötü Birşeyler Kattı Ama Devlet Desteği Alınmadan Bilmiyorum Daha Ne Kadar Gelişile Bilir Halen Büyük Bir Çoğunluk Phising Saldırılarına Kanarken Onu Geçtim Halen Telefon Dolandırıcılarına Bile Kanarken 22 Sıra Büyük Başarı Daha Biz Bu Haldeyken Böyle Bir Sıradaysak Diğer Ülkeleri Düşünemiyorum Bile
Eline sağlık

RedSamuray

uzmannnnn
Credits
2,529
ilk 4 Ne Kadar Alırsan Al Değişmez Sonra Gelen Ülkeler Değişir Türkiyenin Daha Altlarda Olması Lazım Ne Devlet Tarafında Nede Halk Tarafında Ciddiye Bile Alınmayan Siber Güvenlik Sektörü Nasıl Bu Denli Yüksek Oda Ayrı Bir Soru İşareti Türk Hackerler Olarak Çeşitli Gruplar Forumlar Vs Herkes Bu Kültüre İyi Veya Kötü Birşeyler Kattı Ama Devlet Desteği Alınmadan Bilmiyorum Daha Ne Kadar Gelişile Bilir Halen Büyük Bir Çoğunluk Phising Saldırıla rına Kanarken Onu Geçtim Halen Telefon Dolandırıcılarına Bile Kanarken 22 Sıra Büyük Başarı Daha Biz Bu Haldeyken Böyle Bir Sıradaysak Diğer Ülkeleri Düşünemiyorum Bile
kankam baya haklısın aslında devletimiz bu konuda azda olsa bizlere destek verse bence daha iyi yerlerde olurduk ek olarak keşke artık bizim milletimiz şu phising olayına ve kendini bankacı gibi gösteren dolandırıcılar hakkıında biraz akıllanmaları ve bilgilenmesi gerekiyor bence

D4RİUS 

THE NOXUS CONQUEROR
onursal
Credits
701
Ne yalan söyleyeyim büyük bir siber savaş çıksa ülkemiz çok fazla korunaklı değil. kaç kere türk telekom çöktü bazı bankalarımız da aynı şekilde çöktü. çoğu sitelerimizde her geçen gün ciddi açıklar ortaya çıkıyor. tabi bu sorunun ileriki yıllarda düzeleceğini ümit ediyorum. kısacası siber alana da yatırım yapmalı ve gelişmeliyiz.
BiZ nE gÜnE dUrUyOrUz BıReMıN bİzDe bOş dEğİiLiZ bEn CuMhUr BaŞkaNı oLuNcA hEr şEyİ sİbErE yAtIrıR oKuLlArI sInIrSıZ tAtiL EdErİm

Credits
0
arkadaşlar konu açılmış iyi hoş güzel de kaynak neresi? kime göre neye göre? listedeki türkiyeden önceki sırada çoğu ülke boş, sıfır güvenlik. harvard üniversitesi 7 madde eklemiş fasafiso dostum boş bunlar... geçen abdye saldırı düzenlendi hani o listendeki 1. sıradaki ülkeye. nükleer silah sırları çalındığı söyleniyor, hükümet açıklama yaptı vs. daha 2 gün önce oldu araştırabilirsiniz. en azından kaynak ekleyin lütfen paylaşım yaparken. iyi forumlar.

RedSamuray

uzmannnnn
Credits
2,529
arkadaşlar konu açılmış iyi hoş güzel de kaynak neresi? kime göre neye göre? listedeki türkiyeden önceki sırada çoğu ülke boş, sıfır güvenlik. harvard üniversitesi 7 madde eklemiş fasafiso dostum boş bunlar... geçen abdye saldırı düzenlendi hani o listendeki 1. sıradaki ülkeye. nükleer silah sırları çalındığı söyleniyor, hükümet açıklama yaptı vs. daha 2 gün önce oldu araştırabilirsiniz. en azından kaynak ekleyin lütfen paylaşım yaparken. iyi forumlar.
national cyber power index yazıp yabancı kaynaklara bi göz atabilirsin ayrıca ben bu konuyu açarken %100 Doğruluk Payı Vermedim Sadece Bu Haberle İlgili Herkezin Fikrini Görmek İstedim.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar