Neler yeni

işletim sistemleri (1 Viewer)

D4RİUS 

THE NOXUS CONQUEROR
onursal
Credits
701
SELAMÜNALEYKÜM devremlerim 1.derste bilgisayarımız özelliklerni gördük şimdi bilgisayarımızın işletim sistmeine kısacası işleyiş şekline bakacağız işleyiz de nedir nasıldır derseniz nasıl 2 tane duvar işçisi olurda 2sinin teknikleri farklı olur buda böyledir bilgisayarlarımızında farklı işleyiş şekli vardır sadece duvar işçisni düşünmeyelim bu duvar işçilerinin işi aynı olupta yöntemleride aynı olabilir şimdi bilgisayarımızda aynı böyle canlansın gözümüzde duvar işcimiz bilgisayar duvar işçisinin yöntemi ise işletim sistemimiz bir işletim sistemi bilgisayara kural koyar kısacası bir devletin başkanı gibi bilgisayara izin verir bilgisayarımızın yönetim şekli işletim sistemimiz hangisisiyse odur mesela hackerlar niye kali linux kullanırlar dersek bunun sebebi kali linux un bize geniş bir alan sağlaması bize Hack forum için gerkli her türlü izin ve araçlaarı vermesi bize yol açmasıdır ama window hackerlık için pek tercih edilen sisitem değildir bunun sebebi çoğu yönden yapacaklarımızı kısıtlaması izin vermemesidir şimdi gelelim bu işletim sistmelerinin çeşitlerin

1.windos: bu işletim sistemimiz dünyada en çok kullanılan yaklaşık %75 inin kullandığı sistmedir çoğumuzun bildiği microsofttarafından kurulmuş çok kısa sürede büyümüştür bugün en çok tercih edilmesinin sebebleri ise en önce çıkanlardan biri olup kendini en iyi geliştirenlerden olmasıdır şimdi bunların sürümelri vardır bunlar

1.windows 1.0
2.windows 2.0
3.windows 3.0
4.windows 4.0
5.windows 5.0
6.windows 6.0
7.windows 7.0
8.windows 8.0
9.windows 9.0
10.windows 10.0
11.windoss xp

arkadaşlar yukaradkiler windows sürümleri herkezin bir alanı vardır winows un genel kullanıcılar için yani özel bir iş hariç genel kullanıcıların kullandığı herkeze uygun tasarlanmış bir işletim sistemi

Mac OS X : bu işletim sistemimiz ise apple tarafından üretilmiştir bu işletim sistemimizde windows gibi bilgisayarlarda kurulu gelir hangileri derseniz o bilgisayarlarda apple ın işletim i altında olan macbook, macbook pro, imac, macserver ve macbook air gibi markalar tarafından üretilir gelelim sürümlerine

1.Rhapsody Developer Release
Mac OS X 10.0
Mac OS X 10.1
Mac OS X 10.2
Mac OS X 10.3
Mac OS X 10.4
Mac OS X 10.5
Mac OS X 10.6
Mac OS X 10.7
Mac OS X 10.8
Mac OS X 10.9
Mac OS X 10.10
Mac OS X 10.11
Mac OS X 10.11
Mac OS X 10.12

buraya kadar geldik peki bunun alanı nedir bu işletim sisteminin alanı ise grafik tasarım kısacası tasarım hakkında çoğu şeyin bulunduğu bu iş için olmasada bu iş için çok uygun ve gelişmiş bir işletim sistemidir

linux:bu işletim sistemimiz ise açık kod kaynaklı işletim sistemdir kısacası her türlü işin bizim yazazbilfiğimiz şekil verebildiğimiz bilgisayarımızı tasarlayabildiğmiz bir işletim sistemi anlamadım derseniz kısacası siz kodlarla bir bilgisayarın sınırına çıkmadan her türlü işi yapabiliyor kendi bilgisayarınıza şekil verebiliyorsunuz bu biraz fazla ve çeşitlerinin de çeşitleri var gelelim çeşitlerine

Chrome OS
Pardus (Türkiye)
Ubuntu
CentOS
FreeDos
kali linux

yukardakileri anlatıcam window un anlatmadın neden bunları anlatıyorsunuz derseniz bunlar 1 işletim sisteminin çeşitleri yukardakiler ise tek bir işletim sisteminin sürümleri hadi başlayalım

CHROME OS : google tarafından tasarlanmış internet bazlı işletim sistemdir bunun bir kullanıcı kısmı hayatı internet üzerinde bilgisayar başında oanlar için tasarlanıştır sadece internet için hazırlanış bir işletim sistemidir daha yeni çımıştır

Pardus (Türkiye) :tübitak tarafından tasarlanan ve piyasa sürülen bir işletim sistemidir yerli olmasıyla beraber yapısal olarak sağlam dayanklı ve kolaydır çok emek harcamadan kolayca işlem yapılır

en güncel sürümü

Pardus 19.3 XFCE (
Pardus 19.3 GNOME
Pardus 19.3 SUNUCU
Pardus 19.2 XFCE (
Pardus 19.2 GNOME
Pardus 19.2 SUNUCU
Pardus 19.1 XFCE
Pardus 19.1 GNOME
Pardus 19.1 SUNUCU
Pardus 19.0 XFCE
Pardus 19.0 GNOME
Pardus 19.0 SUNUCU
Pardus 17.4 XFCE
Pardus 17.4 DDE
Pardus 17.4 Sunucu
Pardus 17.3 XFCE
Pardus 17.3 DDE
Pardus 17.3 Sunucu
Pardus 17.2 XFCE
Pardus 17.2 DDE
Pardus 17.2 Sunucu
Pardus 17.1 XFCE
Pardus 17.1 DDE
Pardus 17.1 Sunucu
Pardus 17.0
Pardus 17.0 Sunucu

Desteği devam etmeyen eski sürümler:

KDE 5.1 (64bit) (Sürüm Notları – Kurulum Kılavuzu)
Pardus Güvenli Kamu – XFCE Kurumsal (64bit) (Kurulum Kılavuzu)
Pardus 2013 GNOME (64bit)
Pardus 2013 GNOME (32bit)
Pardus 2013 KDE (64bit)
Pardus 2013 KDE (32bit)
Pardus 2011.2 Çalışan (64bit)
Pardus 2011.2 Çalışan (32bit)
Pardus 2011.2 Kurulan (64bit)
Pardus 2011.2 Kurulan (32bit)
Pardus 2011.1 Çalışan (64bit)
Pardus 2011.1 Çalışan (32bit)
Pardus 2011.1 Kurulan (64bit)
Pardus 2011.1 Kurulan (32bit)
Pardus 2011 Çalışan (64bit)
Pardus 2011 Çalışan (32bit)
Pardus 2011 Kurulan (64bit)
Pardus 2011 Kurulan (32bit)
Pardus Kurumsal 2 Çalışan (64bit – 2011)
Pardus Kurumsal 2 Çalışan (32bit – 2011)
Pardus Kurumsal 2 Kurulan (64bit – 2010)
Pardus Kurumsal 2 Kurulan (32bit – 2010)
Pardus 2009.2 Çalışan
Pardus 2009.2 Kurulan
Pardus 2009.2 Kurulan (Uluslararası Sürüm)
Pardus 2009.1 Çalışan
Pardus 2009 Çalışan
Pardus 2008.2 KDE3 Çalışan
Pardus 2008.2 KDE4 Çalışan
Pardus 2008.1 KDE3 Çalışan
Pardus 2008.1 KDE4 Çalışan
Pardus 2007.3 Çalışan
Pardus 2007.2 Çalışan
Pardus 2007.1 Çalışan

ubuntu : devremlerim bu yazılım diyerlerin farklı windos gibi diyebilirz her hangi bir iş için deil aile bilgisayarı artık sürümleri paylaşmıyıcam herkez sürüm sitem anlamıştır
Ubuntu'nun ilk kararlı masaüstü sürümü 2004 yılında yayınlanmıştır. Masaüstü, sunucu, bulut ve nesnelerin internetine yönelik olarak geliştirilen türevleri bulunur. Günümüzde on milyonlarca masaüstü-dizüstü bilgisayarda ve yüz milyonlarca cihazda (sunucu, bulut, iOT, dron, otomobil vb.) kullanılmaktadır.(1), (2)

Ubuntu'nun her altı ayda bir yeni sürümü yayınlanır. Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde "insanlık" anlamına gelir.

ücretsizdir
türkçe dil desteği %99
2 GHz çift çekirdek işlemci
2 GB RAM bellek
25 GB boş sabit disk alanı
İnternet erişimi tavsiye edilir

ubuntu çok ayrıntılı değil devrelerim windows un kayan kodlu hali

centos : Web sunucularında en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biri olmasıyla tanınan CentOS işletim sistemi tamamen bağımsız bir yazılımcı grubu tarafından geliştirilmektedir. X86 PAE ve x86-64 tip mimarili işlemcilerle sorunsuz şekilde çalışmakta olan CentOS sunucularda gösterdiği yüksek performans nedeniyle birçok web geliştiricisinin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

RHELL’in aksine CentOS’u kullanmak için kullanıcılarının ücretli aboneliğe katılmaları gerekmiyor ve destekle ilgili konularda topluluğun web sitesi üzerinden yardım alınabiliyor. Birçok popüler Linux dağıtımda olduğu gibi CentOS Topluluğun oluşturduğu mail listesi, web forumları, sohbet odalarındaki reklamlar ve kullanıcılar tarafından yapılan bağışlar yardımıyla ayakta duruyor. Ayrıca edindiği sponsorluk ve organizasyonlar yardımıyla da CentOS kendini ve geliştirici ekibini finanse etmeyi başarıyor.
alıntıdır

gördüğümüze göre web tasarımcılarının çok kullandığı bir sistemmiş buda işletim sistmemimizin işlemcisini dizany eden kızmın öne çıktığını gösteriyor

FreeDos : bu firma microseft tarafından kurulmuştur ne kadar az bir yere sahip olsada bilgisayarımız çok büyük şekilde dizayn eder ve windows gibi bilgisayarların çıkarmasıdır ferrdos ayrıntılı bir işletim sistemi değildir

kali linux :bu işletim sistemi hackerlara en uygun Hack forum sistemidir çünkü sistem bilgisayarın her türlü illegal Forum işi yapmasına her türlü izin verir hemde yardımcı olur çoğu kodlama dili bulunur hangi dili öğrenirseniz yararı var bu işletim sistmenin bazı avantajları bazıda dejvantajları ar onlara bakalım

avantajlar:
1.gizlik ve güvenlik: yasa dışı olan her türlü gizliği ve güvenliği size sağlar ama manuel olarak sizin yapmanız gerekir
2.hız:hızlı çalışır
3.programlama: programlamayı öğrenememiz yardımcı olur
4.virüs: az kullanıldığı için çok kullanılmaz
dizayn: bilgisayarımızı istedeğimiz gibi şekillendirmemizdir

dejanvantajlar:
1.programlama:windows gib bir şey indirdinmi tıklayım açılsın yok bir takım komutlarla programı kullanibilir hale getirmek çıkarmak çalıştırmak lazımdır buda yeni başlayanlar için tehlike yaratır
2.işlemciyi tam dizayn edemez :arada sırada kasmalar olur
3.depo : her şeyin güncel i ni bulamasınız çünkü diyelimi google güncellendi yere basıp güncelemeye basamasınız ilk bu güncellemenin depoya ulaşması gerekir
4.yetki:yetki olarak 2 kısım vardır root ve kullanıcı root Hack forum işlerini yapmamızı sağlaayn izinleri ve araçları kullanmamamıza izin veren yetkidir normal kullanıcıda yapabilceklerimiz kısıtlıdır
5.zaman: yukarda verdiğim gibi bazı işlerde zaman ister

bu dersimiz bu kadar dinledğiniz için teşekkürler

canxrose

Drug Free
uzmannnnn
Credits
0
SELAMÜNALEYKÜM devremlerim 1.derste bilgisayarımız özelliklerni gördük şimdi bilgisayarımızın işletim sistmeine kısacası işleyiş şekline bakacağız işleyiz de nedir nasıldır derseniz nasıl 2 tane duvar işçisi olurda 2sinin teknikleri farklı olur buda böyledir bilgisayarlarımızında farklı işleyiş şekli vardır sadece duvar işçisni düşünmeyelim bu duvar işçilerinin işi aynı olupta yöntemleride aynı olabilir şimdi bilgisayarımızda aynı böyle canlansın gözümüzde duvar işcimiz bilgisayar duvar işçisinin yöntemi ise işletim sistemimiz bir işletim sistemi bilgisayara kural koyar kısacası bir devletin başkanı gibi bilgisayara izin verir bilgisayarımızın yönetim şekli işletim sistemimiz hangisisiyse odur mesela hackerlar niye kali linux kullanırlar dersek bunun sebebi kali linux un bize geniş bir alan sağlaması bize hack için gerkli her türlü izin ve araçlaarı vermesi bize yol açmasıdır ama window hackerlık için pek tercih edilen sisitem değildir bunun sebebi çoğu yönden yapacaklarımızı kısıtlaması izin vermemesidir şimdi gelelim bu işletim sistmelerinin çeşitlerin

1.windos: bu işletim sistemimiz dünyada en çok kullanılan yaklaşık %75 inin kullandığı sistmedir çoğumuzun bildiği microsofttarafından kurulmuş çok kısa sürede büyümüştür bugün en çok tercih edilmesinin sebebleri ise en önce çıkanlardan biri olup kendini en iyi geliştirenlerden olmasıdır şimdi bunların sürümelri vardır bunlar

1.windows 1.0
2.windows 2.0
3.windows 3.0
4.windows 4.0
5.windows 5.0
6.windows 6.0
7.windows 7.0
8.windows 8.0
9.windows 9.0
10.windows 10.0
11.windoss xp

arkadaşlar yukaradkiler windows sürümleri herkezin bir alanı vardır winows un genel kullanıcılar için yani özel bir iş hariç genel kullanıcıların kullandığı herkeze uygun tasarlanmış bir işletim sistemi

Mac OS X : bu işletim sistemimiz ise apple tarafından üretilmiştir bu işletim sistemimizde windows gibi bilgisayarlarda kurulu gelir hangileri derseniz o bilgisayarlarda apple ın işletim i altında olan macbook, macbook pro, imac, macserver ve macbook air gibi markalar tarafından üretilir gelelim sürümlerine

1.Rhapsody Developer Release
Mac OS X 10.0
Mac OS X 10.1
Mac OS X 10.2
Mac OS X 10.3
Mac OS X 10.4
Mac OS X 10.5
Mac OS X 10.6
Mac OS X 10.7
Mac OS X 10.8
Mac OS X 10.9
Mac OS X 10.10
Mac OS X 10.11
Mac OS X 10.11
Mac OS X 10.12

buraya kadar geldik peki bunun alanı nedir bu işletim sisteminin alanı ise grafik tasarım kısacası tasarım hakkında çoğu şeyin bulunduğu bu iş için olmasada bu iş için çok uygun ve gelişmiş bir işletim sistemidir

linux:bu işletim sistemimiz ise açık kod kaynaklı işletim sistemdir kısacası her türlü işin bizim yazazbilfiğimiz şekil verebildiğimiz bilgisayarımızı tasarlayabildiğmiz bir işletim sistemi anlamadım derseniz kısacası siz kodlarla bir bilgisayarın sınırına çıkmadan her türlü işi yapabiliyor kendi bilgisayarınıza şekil verebiliyorsunuz bu biraz fazla ve çeşitlerinin de çeşitleri var gelelim çeşitlerine

Chrome OS
Pardus (Türkiye)
Ubuntu
CentOS
FreeDos
kali linux

yukardakileri anlatıcam window un anlatmadın neden bunları anlatıyorsunuz derseniz bunlar 1 işletim sisteminin çeşitleri yukardakiler ise tek bir işletim sisteminin sürümleri hadi başlayalım

CHROME OS : google tarafından tasarlanmış internet bazlı işletim sistemdir bunun bir kullanıcı kısmı hayatı internet üzerinde bilgisayar başında oanlar için tasarlanıştır sadece internet için hazırlanış bir işletim sistemidir daha yeni çımıştır

Pardus (Türkiye) :tübitak tarafından tasarlanan ve piyasa sürülen bir işletim sistemidir yerli olmasıyla beraber yapısal olarak sağlam dayanklı ve kolaydır çok emek harcamadan kolayca işlem yapılır

en güncel sürümü

Pardus 19.3 XFCE (
Pardus 19.3 GNOME
Pardus 19.3 SUNUCU
Pardus 19.2 XFCE (
Pardus 19.2 GNOME
Pardus 19.2 SUNUCU
Pardus 19.1 XFCE
Pardus 19.1 GNOME
Pardus 19.1 SUNUCU
Pardus 19.0 XFCE
Pardus 19.0 GNOME
Pardus 19.0 SUNUCU
Pardus 17.4 XFCE
Pardus 17.4 DDE
Pardus 17.4 Sunucu
Pardus 17.3 XFCE
Pardus 17.3 DDE
Pardus 17.3 Sunucu
Pardus 17.2 XFCE
Pardus 17.2 DDE
Pardus 17.2 Sunucu
Pardus 17.1 XFCE
Pardus 17.1 DDE
Pardus 17.1 Sunucu
Pardus 17.0
Pardus 17.0 Sunucu

Desteği devam etmeyen eski sürümler:

KDE 5.1 (64bit) (Sürüm Notları – Kurulum Kılavuzu)
Pardus Güvenli Kamu – XFCE Kurumsal (64bit) (Kurulum Kılavuzu)
Pardus 2013 GNOME (64bit)
Pardus 2013 GNOME (32bit)
Pardus 2013 KDE (64bit)
Pardus 2013 KDE (32bit)
Pardus 2011.2 Çalışan (64bit)
Pardus 2011.2 Çalışan (32bit)
Pardus 2011.2 Kurulan (64bit)
Pardus 2011.2 Kurulan (32bit)
Pardus 2011.1 Çalışan (64bit)
Pardus 2011.1 Çalışan (32bit)
Pardus 2011.1 Kurulan (64bit)
Pardus 2011.1 Kurulan (32bit)
Pardus 2011 Çalışan (64bit)
Pardus 2011 Çalışan (32bit)
Pardus 2011 Kurulan (64bit)
Pardus 2011 Kurulan (32bit)
Pardus Kurumsal 2 Çalışan (64bit – 2011)
Pardus Kurumsal 2 Çalışan (32bit – 2011)
Pardus Kurumsal 2 Kurulan (64bit – 2010)
Pardus Kurumsal 2 Kurulan (32bit – 2010)
Pardus 2009.2 Çalışan
Pardus 2009.2 Kurulan
Pardus 2009.2 Kurulan (Uluslararası Sürüm)
Pardus 2009.1 Çalışan
Pardus 2009 Çalışan
Pardus 2008.2 KDE3 Çalışan
Pardus 2008.2 KDE4 Çalışan
Pardus 2008.1 KDE3 Çalışan
Pardus 2008.1 KDE4 Çalışan
Pardus 2007.3 Çalışan
Pardus 2007.2 Çalışan
Pardus 2007.1 Çalışan

ubuntu : devremlerim bu yazılım diyerlerin farklı windos gibi diyebilirz her hangi bir iş için deil aile bilgisayarı artık sürümleri paylaşmıyıcam herkez sürüm sitem anlamıştır
Ubuntu'nun ilk kararlı masaüstü sürümü 2004 yılında yayınlanmıştır. Masaüstü, sunucu, bulut ve nesnelerin internetine yönelik olarak geliştirilen türevleri bulunur. Günümüzde on milyonlarca masaüstü-dizüstü bilgisayarda ve yüz milyonlarca cihazda (sunucu, bulut, iOT, dron, otomobil vb.) kullanılmaktadır.(1), (2)

Ubuntu'nun her altı ayda bir yeni sürümü yayınlanır. Ubuntu sözcüğü, Zulu dilinde "insanlık" anlamına gelir.

ücretsizdir
türkçe dil desteği %99
2 GHz çift çekirdek işlemci
2 GB RAM bellek
25 GB boş sabit disk alanı
İnternet erişimi tavsiye edilir

ubuntu çok ayrıntılı değil devrelerim windows un kayan kodlu hali

centos : Web sunucularında en çok tercih edilen işletim sistemlerinden biri olmasıyla tanınan CentOS işletim sistemi tamamen bağımsız bir yazılımcı grubu tarafından geliştirilmektedir. X86 PAE ve x86-64 tip mimarili işlemcilerle sorunsuz şekilde çalışmakta olan CentOS sunucularda gösterdiği yüksek performans nedeniyle birçok web geliştiricisinin ilk tercihleri arasında yer alıyor.

RHELL’in aksine CentOS’u kullanmak için kullanıcılarının ücretli aboneliğe katılmaları gerekmiyor ve destekle ilgili konularda topluluğun web sitesi üzerinden yardım alınabiliyor. Birçok popüler Linux dağıtımda olduğu gibi CentOS Topluluğun oluşturduğu mail listesi, web forumları, sohbet odalarındaki reklamlar ve kullanıcılar tarafından yapılan bağışlar yardımıyla ayakta duruyor. Ayrıca edindiği sponsorluk ve organizasyonlar yardımıyla da CentOS kendini ve geliştirici ekibini finanse etmeyi başarıyor.
alıntıdır

gördüğümüze göre web tasarımcılarının çok kullandığı bir sistemmiş buda işletim sistmemimizin işlemcisini dizany eden kızmın öne çıktığını gösteriyor

FreeDos : bu firma microseft tarafından kurulmuştur ne kadar az bir yere sahip olsada bilgisayarımız çok büyük şekilde dizayn eder ve windows gibi bilgisayarların çıkarmasıdır ferrdos ayrıntılı bir işletim sistemi değildir

kali linux :bu işletim sistemi hackerlara en uygun hack sistemidir çünkü sistem bilgisayarın her türlü illegal işi yapmasına her türlü izin verir hemde yardımcı olur çoğu kodlama dili bulunur hangi dili öğrenirseniz yararı var bu işletim sistmenin bazı avantajları bazıda dejvantajları ar onlara bakalım

avantajlar:
1.gizlik ve güvenlik: yasa dışı olan her türlü gizliği ve güvenliği size sağlar ama manuel olarak sizin yapmanız gerekir
2.hız:hızlı çalışır
3.programlama: programlamayı öğrenememiz yardımcı olur
4.virüs: az kullanıldığı için çok kullanılmaz
dizayn: bilgisayarımızı istedeğimiz gibi şekillendirmemizdir

dejanvantajlar:
1.programlama:windows gib bir şey indirdinmi tıklayım açılsın yok bir takım komutlarla programı kullanibilir hale getirmek çıkarmak çalıştırmak lazımdır buda yeni başlayanlar için tehlike yaratır
2.işlemciyi tam dizayn edemez :arada sırada kasmalar olur
3.depo : her şeyin güncel i ni bulamasınız çünkü diyelimi google güncellendi yere basıp güncelemeye basamasınız ilk bu güncellemenin depoya ulaşması gerekir
4.yetki:yetki olarak 2 kısım vardır root ve kullanıcı root hack işlerini yapmamızı sağlaayn izinleri ve araçları kullanmamamıza izin veren yetkidir normal kullanıcıda yapabilceklerimiz kısıtlıdır
5.zaman: yukarda verdiğim gibi bazı işlerde zaman ister

bu dersimiz bu kadar dinledğiniz için teşekkürler
eline sağlık

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar