Siber Güvenlik (S.S.S) Sıkça Sorulan Sorular ! (1 Viewer)

Selamun aleyküm herkese ,bu gün kü konum uzun bir konu olucak ama bana ait değil ben buraya terkar düzenleme süsleme azda olsa kendi fikirlerimi koyarak aktarıcam.
Bu konu hakkında çok sorular soruluyor, peki bunları geri kim cevablıyor ? tabi ki eski siber güvenlik uzmanı olan Lunizz. Belki bu nick ile tanırsınız kendisi siber güvenlik hakkında Yotubede ve Twitch de kanalı vardır bakabilirsiniz bu konu ona aittir ama konu linkini buraya atmaktansa neden bu konu THT de olmasın ?

9ixo6fu.png

() Siber Guvenlik Öğrenmeye Nereden başlamalıyım?

İşte tam bununla ilgili bir yayın yaptık biz. Ama şu anda bulunduğun site, yukarıdaki linkler, aşağıdaki metinler zaten nasıl ilerleyeceğini sana anlatmak için var.

Unutmadan en temel eğitim playlist'i olarak, CyberMentor'un ücretsiz şu YouTube videolarını sömür ;)

() Hangi bilgisayarı almalıyım, hem yazılım hemde siber güvenlik ve benzeri konular için?

Şimdi dostum, yazılım veya siber güvenlik demek, günlük hayatında yoğun olarak bol bol makale okumanı ve video izlemeni gerektirecek. Onun dışında sanal makine çalıştırman gerekecek ve iyi bir internet bağlantısına ihtiyacın olacak...

Bunlar için eskiden dizüstü bilgisayarların dezavantajları vardı ancak bugün masaüstü veya dizüstü pek farketmiyor, hatta dizüstü daha avantajlı.

Bu noktada kişisel tercihler ön plana çıkıyor; bence bir bilgisayar;

1. Hafif olmalı, gittiğin her yere rahatlıkla götürebilmelisin, bu noktada laptop daha avantajlı, mesela Starbucks'da otururken de makale okuyabilirsin ;)
  2. İşlemcin en az i5 seviyesinde ve maksimum 2 jenerasyon eski olmalı, şu an itibariyle konuşursak (12. gen en yenisi) en az 10 olmalı...
  3. RAM en önemli bileşenin, en az 8 GB RAM'in olmalı. Bu durumda 1 tane sanal makine çalıştırabilirsin adam akıllı. O yüzden 16 GB ram olursa çok daha rahat olur senin için. En azından "victim" makine de çalıştırabilirsin.
  4. HDD değilde kesinlikle SSD olmalı, bu desktop ile laptop in en büyük fark idi eskiden, çünkü ssd oncesinde laptop diskleri 5400 küsür RPM'di ve çok yavaştı adamı sinir ediyordu, ama bugün laptoplarda SSD kullandığı için süper oldular... Sende o yüzden SSD tercih etmelisin...
Genişletmek için tıkla ...​
Bunların dışında "E insanız abi, birazda oyun oynayacağız" dersen, hani paylaşımsız herhangi bir ekran karti bayağı bir işini görür. Eskiden şifre kırmak için falan GPU kullanıyorduk da şimdi o işler için web siteleri var onları kullanıyoruz ;) pek lokal de yapmıyoruz o işleri... O yüzden çok önemli değil...

Ha laptop seçerken dikkat etmen gereken önemli bir unsur da, Linux'a uyumluluk, seçtiğin modele ilerde Native Linux yüklemek isteyebilirsin... O zaman driverlarının vs sorun çıkarmaması için, ürünü bir arat Google'dan. Ha dersin ki işim olmaz ben VMware/VBox vs. takılacam, tamamdır o zaman farketmiyor...

böyle...

() Abi selam, XX yaşındayım sence geç kalmış olabilir miyim?

Sevgili dostum, teknoloji ile ilgili konularda hiçbir şey için geç kalmış olmazsın, ben 40 yaşından sonra SEO, Youtube, Twitch'ten yayın yapma olayını öğrendim :) Digital Marketing olayını, video editing olayını çözdüm... Önemli olan, methodu bilmen, araştırma yapabilmen, bilgiye nasıl kolayca ulaşılabileceğini bilmen...

() Algoritmayı ve kod yazmayı ücretsiz bir şekilde nasıl öğreniriz?

Algoritma mantığını öğrenmek için hackerrank biçilmiş bir kaftan. Algoritmaya yönelik gene codewars var. Ve sıfırdan başlamak için freecodecamp. Eger ortaöğretim ve üstü ögrenim görüyorsanız Github Education Pack ücretsiz olarak alabilir ve birçok ürün ve eğitime bedava erişebilirsiniz(domain, hosting dahil).

() Roadmap

Roadmap diye bir site var, burada sana yol haritaları çiziliyor olmak istediğin alanı seç ve öğren.

() Peki, Yeni yazılımcıya önerilerin neler? Ne yapmak lazım?

İnternette bulduğum bir topluluk var, bu konuya harika yanıt vermiş.. Bir göz at derim... paha biçilemez tavsiyeler ile süslü...

() Programlama geçmişim var, hangi Siber Guvenlik dalını seçmeliyim?

En hızlı çözüm, büyük olasılıkla OWASP ve benzeri kurumlara bakarak, Application Pentester'lık veya Security Researcher'lık olacaktır. Hem hızlıca para kazanmanı da sağlar. BugCrowd ve Hackerone'ın eğitim sitelerine girip, bu firmaların bug bounty programlarına kayıt olarak para kazanmaya başlayabilirsin.

Tüm siber güvenlik dallarını burada inceledim, bir bak...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar